albansko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Albánsko dostalo od Európskej únie a Európskej centrálnej banky sto miliónov eur. Využiť ich má na rozvoj turizmu

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) a Európska únia poskytla Albánsku 100 miliónov eur. Tieto peniaze majú krajine pomôcť zotaviť turistické odvetvia a tiež podporiť konkurencieschopnosť regiónu.

Albánsko od EBOR dostala úver v objeme 60 miliónov eur na spolufinancovanie projektov súvisiacich so sektorom turizmu, napríklad projektov v oblasti zlepšenia ciest, hospodárenia s vodou a manažmentu odpadových vôd a projektov modernizácie obecnej infraštruktúry.

EÚ zároveň balkánskej krajine poskytla grant v sume 40 miliónov eur na obnovu, zlepšenie a rozvoj miest kultúrneho a prírodného dedičstva v krajine.

Počet zahraničných turistov v Albánsku sa od roku 2013 do roku 2019 zdvojnásobil až na 6,4 milióna, preto je tento sektor pre krajinu veľmi dôležitý, v súčasnosti tvorí totiž 8,5 percenta HDP.

Viac..  Maďarsko je v EÚ lídrom v očkovaní, bilancia úmrtí však zostáva jednou z najhorších na svete

Koronavírus však zredukoval počet turistov v krajine v septembri tohto roka v porovnaní s vlaňajškom na polovicu.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

vlajky

Rozširovanie EÚ: Europoslanci podporili európsku budúcnosť západného Balkánu

Albánsko, Kosovo, Severné Macedónsko a Srbsko musia pokračovať v zásadných reformách, ak sa chcú priblížiť …