Korcok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: MZVaEZ SR.

Minister I. Korčok: Apelujeme na Rusko a Turecko, aby v prípade Náhorného Karabachu využili svoj vplyv

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok vyhlásil, že vojenské operácie v Náhornom Karabachu sú v príkrom rozpore s Chartou OSN. „Tomuto stavu, bohužiaľ, predchádzalo neúspešné diplomatické úsilie, ktoré za minulé roky nedokázalo priniesť prielom v politickom riešení tejto situácie,” zdôraznil šéf rezortu diplomacie.

Ako dodal, niet iného riešenia, ako ukončenie bojov a návrat k rokovaciemu stolu. „Slovenská republika trvalo zdôrazňuje nevyhnutnosť pre multilaterálne riešenia. Sme malým štátom a multilateralizmus je úplne kľúčovým princípom našej zahraničnej politiky. Preto si treba položiť otázku, ako efektívna bola doteraz tzv. Minská skupina, ktorá pôsobí pri mediácii tohto konfliktu už od roku 1992,” dodal minister I. Korčok.

Podľa šéfa rezortu diplomacie je veľmi znepokojujúce, že opäť prichádzajú o život nevinní civilisti. Obe strany konfliktu sa podľa ministra I. Korčoka očividne utiekajú k podpore silných susedov, čo bohužiaľ vytvára potenciál pre vážnu regionálnu krízu. „Apelujeme preto najmä na Rusko a Turecko, aby využili vplyv a vrátili konfliktné strany za rokovací stôl,” zdôraznil minister I. Korčok.

Viac..  Ukrajina je EÚ a EÚ je Ukrajina, povedal Michel v ukrajinskom parlamente

Zároveň vyjadril nádej, že do snahy o vyriešenie konfliktu intenzívne vstúpia Spojené štáty a Francúzsko, ktoré sú spolu s Ruskom garantami tzv. Minskej skupiny, aby sa zasadili svojou váhou a vplyvom za urýchlenie ukončenia bojov.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Borrell sa stretol s predstaviteľmi Srbska a Kosova v snahe vyriešiť spor susedov

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell rokoval v pondelok v Bruseli s lídrami Srbska a Kosova …

Consent choices