miko
Rožňava, námestie.

V Rožňave zrekonštruovali za eurofondy námestie aj Gemerské osvetové stredisko

Krásne historické centrum v Rožňave bolo podporené z eurofondov. Európska únia prispela čiastkou viac ako 900 tisíc eur. Rožňava má bohatú históriu, je to slávne stredoveké banícke mesto a obnovené námestie túto slávu pripomína. V centre vznikla príjemná oddychová zóna s novou dlažbou, novým osvetlením, lavičkami a ľudia si historickú krásu môžu v pokoji vychutnať. Medzi projekty podpory cez európske peniaze patrí aj obnova budovy Gemerského osvetového strediska. Ide o viac ako sto ročnú budovu, pričom po celý čas slúžila kultúrnej a osvetovej činnosti. Počas minulého režimu sa tu konali tanečné zábavy, divadelné predstavenia, výstovy a neskôr klubové činnosti amatérskeho filmu.

Budova bola niekoľko krát necitlivo prestavaná, ale až prestavba z európskych peňazí v rokoch 2014 – 2015 ju uviedla do pôvodnej podoby a vrátila k pôvodnému účelu. Sídlo Gemerského osvetového strediska je zároveň zapísané v zozname pamiatkovo chránených objektov. Archívne záznamy tvrdia, že ešte v roku 1907 postavil dobrovoľníci z milodarov alebo učni v rámci svojej praxe. V rámci rekonštrukcie bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 945 tisíc eur.

Viac..  Kľúčový projekt novej čističky odpadových vôd sa v Tornali podaril vďaka eurofondom. VIDEO

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Čečejovciam na východe Slovenska sa mimoriadne darí s eurofondami

Obec Čečejovce, neďaleko Košíc, bola v čerpaní eurofondov mimoriadne úspešná. Na rekonštrukciu verejných budov, obecného …