korcok
Štátny tajomník Ivan Korčok. PHOTO: © European Union- EP.

Na rozpravu o policajnom násilí vedúcom k skonu slovenského občana reagoval aj minister I. Korčok

V tragickom prípade Jozefa Chovanca Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej vynakladá maximálne diplomatické úsilie a poskytuje súčinnosť príslušným orgánom SR s cieľom skorého uzavretia vyšetrovania a nastolenia spravodlivosti pre slovenského občana. V súlade s uznesením Národnej rady SR slovenský rezort diplomacie inicioval stretnutie so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu s cieľom upozorniť inštitúcie EÚ a zaangažovať ich do podpory pre vyšetrenie tohto tragického prípadu. Výsledkom tohto úsilia je rozprava, ktorá sa 20. októbra 2020 uskutočnila v pléne Európskeho parlamentu (EP).

„Náš občan bol v Belgicku vystavený neakceptovateľnému policajnému násiliu. Musíme mať konečne jasno v tom kto je zodpovedný. Z vlastnej skúsenosti viem, že presadiť akýkoľvek bod do agendy rokovania EP je veľmi zložité a vyžaduje si veľa politického úsilia. Hovoril som o tom intenzívne s Luciou Ďuriš Nicolsonovou, Vladom Bilčíkom a ďalšími našimi poslancami, ktorí sa zasadili za to, že tragická smrť nášho občana bola predmetom plenárneho rokovania Európskeho parlamentu. Dokazuje to, že o život prišiel Slovák, ale zároveň aj občan EÚ za dosiaľ nevyšetrených okolností. Pritom je už teraz jasné, že bol vystavený policajnému násiliu, ktoré nemá miesto v demokratickej spoločnosti. Oceňujem, že po stanovisku vlády SR, Národnej rady SR a aj od poslancov EP prichádza jasné očakávanie, že tento prípad bude vyšetrený a zodpovední budú postavení pred súd,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok v súvislosti s rozpravou EP o tragickej smrti Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018.

Viac..  I. Štefanec: S novou predsedníčkou EP nás spája dlhoročné priateľstvo. Pochádza z malej krajiny a rozumie Slovensku

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Europoslankyňa Miriam Lexmann upozorňuje na nezrovnalosti v prípade vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca v Belgicku

Očitý svedok vyvedenia Štefana Chovanca z lietadla na letisku Charleroi Roman Behúl sa mal zúčastniť …