zdroj: FB Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Na Orave budú vzorky na koronavírus odoberať aj profesionálni hasiči. Polícia má za úlohu koordinovať ľudí

d 23. do 25. októbra sa bude v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo do pilotného plošného testovania zapájať aj Hasičský a záchranný zbor. Vzorky bude odoberať až 100 príslušníkov.

Hasiči, ktorí budú odoberať vzorky, patria medzi profesionálny zdravotnícky personál, preto aj počas prvej vlny pandémie odobrali takmer 27-tisíc vzoriek. 50 príslušníkov bude pôsobiť ako zdravotnícki záchranári a 50 bude zaradených v rôznych ďalších funkciách.

„Ich zázemím sa od štvrtka do nedele stane Stredná škola požiarnej ochrany MV SR v Žiline, kam sa budú vracať po ukončení činnosti. Všetky odberové tímy sú už v týchto chvíľach zhromaždené v Žiline, kde sa pripravujú na pilotné plošné testovanie. Sú tiež pripravení zabezpečiť logistické úlohy, poskytnúť potrebnú automobilovú techniku či poskytnúť dezinfekciu priestorov,“ uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

Okrem hasičov sa do operácie „Spoločná zodpovednosť“ zapojí aj päťtisíc policajtov a tiež Policajný zbor SR. Ich presný počet bude závisieť od množstva odberných miest, uviedla to Silvia Keratová z Tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

Viac..  Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity, informovala ombudsmanka

Do tohto víkendového pilotného testovania bude zapojených ďalších 235 policajtov. Keratová upresnila, že úlohou policajtov bude udržiavať verejný poriadok a v prípade potreby budú dozerať aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest, ale aj regulácia vstupu do miestností na testovanie.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

PREHĽAD OPATRENÍ: Respirátory budú od 15. marca povinné vo všetkých interiéroch

Od 8. marca bude povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v …