jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca o Bielorusku: Tí slovenskí politici, ktorí tvrdia, že sa miešame do vnútorných záležitostí cudzieho štátu, nemajú pravdu

Sacharovovu cenu získala bieloruská demokratická opozícia

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli vo štvrtok na poludnie oznámil, že Sacharovovu cenu za slobodu myslenia tento rok udelili bieloruskej demokratickej opozícii.

„Dovoľte mi zablahoželať zástupcom bieloruskej opozície za ich odvahu, nezlomnosť a odhodlanosť. Stáli a stále stoja silní zoči-voči omnoho silnejšiemu protivníkovi. Na svojej strane však majú niečo, čo hrubá sila nemôže nikdy poraziť – pravdu. Takže môj odkaz pre vás, drahí laureáti, je zostaňte silní a nevzdávajte sa vo svojom boji. Vedzte, že sme na vašej strane,“ uviedol Sassoli.

„Rád by som tiež povedal niečo k nedávnemu zavraždeniu jedného z tohtoročných finalistov, Arnolda Joaquína Morazána Eraza, ktorý patril do environmentálnej skupiny Guapinol,“ dodal predseda EP s tým, že podľa neho sa v prípade musí uskutočniť „dôveryhodné, nezávislé a okamžité vyšetrovanie“ a zodpovední musia čeliť spravodlivosti.

Čo je Sacharovova cena?

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každý rok už od roku 1988. Cena sa odovzdáva výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Viac..  EP definitívne schválil reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky

Meno nesie po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Cenu získali napríklad juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Tohtoročný ceremoniál udeľovania ocenenia by sa mal uskutočniť 16. decembra.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …