cesta, auto
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ministerstvo dopravy opraví cez eurofondy zničené cesty po zosuvoch pôdy

Štyri nebezpečné zosuvy na cestách I. triedy sa začnú opravovať už na jar budúceho roku. Ministerstvo dopravy a výstavby SR už má zabezpečené financovanie stavebných prác z eurofondov. Zmluvu o finančnom príspevku na viac ako 18 miliónov eur podpísal minister dopravy Andrej Doležal.

„Okrem budovania obchvatov miest je pre nás nesmierne dôležité, že eurofondy dokážeme investovať aj do zlepšenia stavu existujúcich ciest I. triedy. Zosuvy a trhliny na štyroch úsekoch, ktoré ideme opravovať, komplikujú premávku na dôležitých regionálnych cestách. Tento stav musíme zmeniť a spomínaný projekt je dôkazom, že na naše regióny nezabúdame,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.  

V rámci schváleného projektu v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra (OPII) sa budú modernizovať tieto cestné úseky:

1.            I/67 Dobšinský kopec, zosuv  (4,617 km)

2.            I/67 Nižná Slaná, zosuv (2,650 km)

3.            I/68 Mníšek nad Popradom – Hraničné (0,690 km)

4.            I/74 Ubľa, zosuv (0,268 km)

Celková dĺžka rekonštruovaných úsekov je 8,225 km.

Viac..  Slovensko pošle návrh Partnerskej dohody pre nové eurofondy do Bruselu 15. októbra

Projekt je zameraný na odstránenie nevyhovujúceho technického stavu cestného telesa, havarijného stavu oporných múrov, nefunkčného odvodnenia komunikácie a cestného telesa, veľmi zlého až havarijného stavu priepustov, množstva trhlín na vozovke. Účelom projektu je z hľadiska komplexného riešenia dopravy v danom území zabezpečiť bezpečnosť, plynulosť a zvýšenie komfortu dopravy.

Na výstavbu a modernizáciu ciest I. triedy je v rámci OPII z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených až 722 miliónov eur. Vďaka nim sa modernizujú najkritickejšie úseky ciest I. triedy, stavajú sa obchvaty miest a obcí a preložky nevyhovujúcich úsekov regionálnych ciest.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Kaštieľ zo 17. storočia v Šarišských Dravcoch obnovili za eurofony. Brusel poslal viac ako 1,4 milióna EUR

Kaštieľ v obci Šarišské Dravce postretol podobný osud ako mnoho iných kultúrnych pamiatok v našej …