koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Videosamit lídrov EÚ: Postoje jednotlivých krajín k boju s pandémiou

Spoločný koordinovaný postup členských štátov Európskej únie v boji proti pandémii Covid-19 – to  bola hlavná téma štvrtkového neformálneho videosamitu lídrov EÚ, ktorý – na pozadí tragických udalostí vo Francúzsku z uplynulých dní –  zvolal predseda Európskej rady Charles Michel. Ten vo svojom úvodnom príhovore odsúdil nedávne teroristické útoky a pridali sa k nemu všetci zúčastnení premiéri a hlavy štátov. Cieľom videosamitu bolo zistiť postoje jednotlivých krajín ku konkrétnym aspektom boja s pandémiou.

V jeho úvode predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen priblížila súbor dodatočných opatrení v súvislosti s pandémiou. Balík, ktorý Európska komisia predstavila 28.10. 2020, obsahuje opatrenia a plánované kroky v kľúčových oblastiach. Tie lídri členských štátov jednomyseľne podporili. 

Aktuálna epidemiologická situácia, aktuálne platné protiepidemiologické opatrenia, aj prognózy ďalšieho možného postupu v jednotlivých krajinách, dominovali vystúpeniam lídrov. Diskutovali tiež o spoločnom postupe pri využití antigénových rýchlotestov, ktoré sú na európskom trhu relatívne nové, ale popri zlatom štandarde PCR testovania môžu zohrať zásadnú úlohu v boji proti pandémii, najmä pre ich síce menej presný, ale rýchly výsledok. Na túto tému nadväzovala debata o vzájomnom uznávaní testov, resp. ich výsledkov, a to najmä v kontexte cestovania v rámci EÚ. Ďalším bodom diskusie bol spoločný prístup k vakcínam, predovšetkým z hľadiska ich distribučných kritérií medzi členskými štátmi. Komisia opätovne vyzývala na čo najskoršiu prípravu národných očkovacích stratégií. Prvé vakcíny by mohli byť podľa slov U. von der Leyen k dispozícii v januári budúceho roka, masovejšie v apríli. Mnohí lídri zdôrazňovali dôležitosť efektívnej komunikácie s verejnosťou v záujme budovania dôvery, osobitne so zreteľom na silnú dezinformačnú kampaň, ktorej sme v súčasnosti svedkami. Na rovnaký problém narážajú v jednotlivých krajinách mobilné aplikácie, ktoré by mali pomôcť trasovať kontakty infikovaných, ale s minimálnym úspechom.

Viac..  Európska lieková agentúra začala posudzovať žiadosť spoločnosti Novavax o schválenie jej vakcíny

Predseda vlády SR  I. Matovič partnerov informoval o výsledkoch pilotnej fázy celoplošného testovania slovenskej populácie na Covid-19, ako aj o pripravovanom celoplošnom plánovanom testovaní pod názvom Spoločná zodpovednosť a prisľúbil zdieľanie skúseností z tejto operácie s ostatnými členskými štátmi.

Videosamitu lídrov predchádzala VTC premiérov V4, na ktorej sa vzájomne informovali o stave pandémie a opatreniach v boji proti nej vo svojich krajinách.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

chudoba

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia najviac pociťujú dopady pandémie na financie

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia subjektívne najviac pociťujú dopady pandémie na svoje …