teroristi-francuzsko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Útočník z Nice len prednedávnom pricestoval z Tuniska. Prezident Macron nariadil prísnejšiu ochranu kostolov

Vo štvrtok došlo v kostole vo francúzskom meste Nice k útoku, pri ktorom útočník zabil troch ľudí. Podozrivý muž pritom nedávno pricestoval do Európy z Tuniska, muž totiž mal potvrdenie od talianskeho Červeného kríža vydané po tom, ako minulý mesiac pricestoval v člne s migrantmi na taliansky ostrov Lampedusa.

Francúzska polícia útočníka postrelila a momentálne sa nachádza v kritickom stave. Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil toto konanie páchateľa za „islamistický teroristický útok“, pri ktorom útočník jednej žene sťal hlavu. Prezident nariadil, aby verejné miesta, napríklad kostoly a školy mali väčšiu ochranu,ktorú by zabezpečovalo viac príslušníkov armády.

http://bit.ly/EN_NEWSLETTER_PRIHLASENIE

Tento incident sa stal iba pár dní po tom, ako na predmestí Paríža sťali hlavu učiteľovi dejepisu, ktorý práve so svojou triedou diskutoval o karikatúrach islamského proroka Mohameda.

Táto krutá vražda zvýšila napätie v krajine. Francúzsky prezident sa rozhodol brániť práva na zverejňovanie karikatúr. Tieto kroky prezidenta však rozhnevali Turecko a ďalšie štáty s prevahou moslimského obyvateľstva.

Viac..  Bieloruský prezident Lukašenko sa dostal tiež na sankčný zoznam Európskej únie. Má zakázané cestovať do EÚ a majetok rodiny sa zmrazí

Protiteroristický prokurátor Jean-Francois Ricard informoval, že tuniský útočník mal pri sebe korán a dva mobilné telefóny. „Našli sme tiež tašku, ktorú zanechal útočník. Vedľa tejto tašky boli dva nože, ktoré pri útoku nepoužil,“ dodal. Podozrivý sa podľa zdrojov z prostredia polície mal volať Brahim Aouissaoui.

Vo štvrtok sa stali aj ďalšie dva útoky – jeden vo Francúzsku a druhý v Saudskej Arábii. V Montfavete neďaleko juhofrancúzskeho mesta Avignon zastrelili muža po tom, čo sa policajtom vyhrážal zbraňou. Pred francúzskym konzulátom v Saudskej Arábii zas napadli ochrankára. Podozrivého zatkli a ochrankára previezli do nemocnice.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Francúzsko pošle opatrovateľským domovom rýchlotesty na koronavírus. Cieľom je vyhnúť sa izolácii klientov

Francúzsko nakúpilo 1,6 milióna rýchlotestov na koronavírus, ktoré pošle opatrovateľským domovom. Cieľom je umožniť testovanie …