Londyn, brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Audítori varujú, že kvôli Brexitu môže na britských hraniciach vzniknúť chaos

Národný audítorský úrad varuje, že vo Veľkej Británii môže na hraniciach vzniknúť začiatkom budúceho roka chaos. Koncom roka totiž krajina definitívne opustí EÚ. Úrad v piatok zverejnil správu, v ktorej uvádza, že ešte nie je isté, či podnikatelia budú pripravení na hraničné kontroly.

Koniec prechodného obdobia, počas ktorého sa ešte Británia stále riadi únijným právom, prinesie obrovské zmeny bez ohľadu na to, či Londýn s Úniou do konca tohto roka uzavrie dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. Britský colný úrad upozornil, že sa zvýši aj počet colných deklarácií, ktoré bude musieť spracovať v roku 2021. Predpokladajú, že sa zvýši na zhruba 270 miliónov zo súčasných 55 miliónov.

Veľká Británia EÚ už formálne opustila v januári, avšak v zmysle dohody o Brexite je do konca tohto roka väčšina únijných regulácií pre krajinu záväzná. Týchto prechodných jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. Rokovania však naďalej viaznu aj keď sa blíži koniec roka.

Viac..  SK 8 podporuje ambíciu posilniť rolu obyvateľov v rozhodovacích procesoch EÚ

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Londýn a EÚ znovu začali rokovania o severoírskom protokole

Zástupcovia Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie sa vo štvrtok stretli na obnovených rokovaniach o …