Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union-EP.

Boris Johnson súri dohodu s Európskou úniou, obchodné rokovania v Londýne obnovili

Britský premiér Boris Johnson povedal, že obchodnú dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou už treba dotiahnuť, keďže sa blíži záver prechodného obdobia. „Vždy som bol veľkým stúpencom obchodnej dohody s našimi európskymi priateľmi a partnermi,“ dodal premiér pred tohtotýždňovými vyjednávaniami. Informuje o tom portál news.sky.com.

Hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost obnovili rokovania v Londýne. Barnier pred príchodom do Londýna v nedeľu povedal, „je veľmi rád, že je naspäť“ a „pokračuje práca“ na zabezpečení dohody.

Vyjednávania posledné mesiace viazli, a preto by mali dohodu dosiahnuť do polovice novembra, aby bol ešte čas na jej ratifikáciu. Hlavnými prekážkami sú otázka garancií spravodlivej hospodárskej súťaže, predovšetkým pokiaľ ide o pravidlá štátnej pomoci, ale tiež vzájomné práva na rybolov, ktorý je pre stúpencov brexitu symbolickým sektorom.

Viac..  Únia začína s právnymi krokmi proti Británii, dôvodom je nerešpektovanie dohody o brexite

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

lexmann

Slovenskú študentku prijali na prestížny Oxford, musí zaplatiť 47 tisíc eur. Bohužiaľ, je to dôsledok brexitu, hovorí europoslankyňa Lexmann

NÁVOJOVCE / Univerzita v Oxforde patrí medzi najlepšie univerzity nielen vo Veľkej Británii, ale na celom …