Monika Beňová, europoslankyňa (Smer-SD/S&D). Photo: Facebook/MB

M. Beňová: Program EU4Health má pomôcť pri posilňovaní systémov zdravotnej starostlivosti


Koncom mája predstavila Európska komisia v nadväznosti na priebeh pandémie vírusu COVID-19 zdravotnícky program s názvom EU4Health. Ten má pomôcť členským štátom nielen počas súčasnej zdravotnej krízy, ale aj s ich pripravenosťou na zvládanie prípadných podobných situácií v budúcnosti.

Navrhovaný objem finančných prostriedkov vo výške 9,4 miliardy eur má prispieť k budovaniu odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti európskych krajín, vrátane zlepšenia ich prístupu k zdravotníckym pomôckam či liekom,“ priblížila europoslankyňa Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa nastavením fungovania nového programu zaoberalo na stredňajšom zasadnutí.

Z hľadiska alokácie ide o najväčší zdravotnícky program, ktorý by mal byť súčasťou viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2021 – 2027. „Cieľom je aj zlepšenie koordinácie a spolupráce v oblasti ochrany zdravia medzi jednotlivými štátmi, čo sa aj pri zvládaní súčasnej pandémie ukázalo ako nevyhnutné,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu.

Nový program sa však zďaleka nemá zameriavať len na oblasť boja s pandémiou koronavírusu. „Značná časť vyčlenených prostriedkov má byť určená na posilnenie vybavenia nemocníc, zlepšenie diagnostiky, prevencie a starostlivosti v prípade nádorových ochorení či zriedkavých chorôb, ako aj financovanie výskumu v oblasti zdravia,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Eurobarometer: polovica Európanov stále verí, že antibiotiká zabíjajú vírusy

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EK vyčlenila 9 miliónov EUR na pomoc ukrajinským utečencom v oblasti duševného zdravia

Európska komisia zmobilizovala 9 miliónov EUR z programu EU4Health na pomoc ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny a …