vakcina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu, ktorá ešte nie je posúdená Európskou liekovou agentúrou

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó informoval, že do Maďarska dorazili prvé dávky vakcíny proti COVID- 19. Účinnosť ruskej vakcíny Sputnik V doteraz síce neposúdila Európska liekova agentúra, ale Maďarsko napreduje s testovaním vakcíny. Prvých desať vzorieky dostalo Maďarsko minulý týždeň, a to ako prvá krajina v Európe. Minister zahraničia dodal, že maďarský výrobca liekov a jeho ruskí partneri tiež rokujú o možnosti vyrábať vakcínu priamo v Maďarsku.

Rusko ešte v auguste predstavilo ako prvú registrovanú vakcínu proti koronavírusu na svete, avšak sa nedokončili prebiehajúce klinické testy, a tak ju dosiaľ neposúdila Európska lieková agentúra. Spomínanú vakcínu v Rusku už dostali zdravotnícki pracovníci a ďalšie vysoko rizikové skupiny.

Naši južní susedia podľa šéfa rezortu rokujú aj s tromi čínskymi výrobcami vakcín a kúpili aj 2,8 miliónov dávok čínskych vakcín. Okrem toho Maďarsko má zároveň zarezervovaných 12 miliónov dávok vakcín od európskych a amerických výrobcov, ako sú AstraZeneca, Janssen a Pfizer a BioNTech.

Viac..  Premiér Igor Matovič zvoláva mimoriadne zasadnutie vlády. Chce zrušiť opatrenia vrátane vytvárania bublín

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Prieskum: Ľudia veria v zmysel očkovania, voči vakcíne proti Covid-19 sú však skeptickí

Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Slovensko sa v ňom zaradilo medzi …