klus
zdroj: FB Martin Klus

Podľa Klusa európske štáty uvažujú o elektronických očkovacích preukazoch

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus pred príchodom na stredajší Ústredný krízový štáb povedal, že Európske štáty uvažujú o elektronických anonymných potvrdeniach pre tých, ktorí prekonali ochorenie alebo sa dajú zaočkovať proti COVID-19.

Štátny tajomník tiež podotkol, že u niektorých krajín by to mohlo predstavovať vstupenku na cestovanie.

Uvažuje sa aj o QR kóde

Klus priblížil, že sa uvažuje o QR kóde, teda dvojrozmernom čiarovom kóde, vďaka ktorému policajt na hraničnom priechode zistí, či má daná osoba za sebou vakcínu či prekonanú chorobu.

http://bit.ly/EN_NEWSLETTER_PRIHLASENIE

Toto by mala byť jedna z alternatív, o ktorej plánujú diskutovať na európskej úrovni a prípadne aj na pôde Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Podobne ako očkovacie preukazy

Celý nápad vychádza z existujúcich očkovacích preukazov, ktoré sa využívajú pri cestovaní v Afrike, či v Ázii. Klus tiež vysvetlil, že aktuálne je to len v rámci úvah, avšak začiatkom budúceho roka by sa to mohlo dostať ďalej.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová povedie delegáciu europoslancov do rómskych osád

„Ak sa táto myšlienka uchytí, som presvedčený o tom, že najmä tí digitálni lídri v Európe by sa toho mohli zhostiť veľmi rýchlo. Tá šanca, že by to mohlo fungovať už v priebehu budúceho roka, keď budú prví občania zaočkovaní je pomerne vysoká,“ povedal Klus.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

cestovanie, dovolenka

Komisia aktualizuje cestovanie z krajín mimo EÚ. Uprednostňovať sa budú zaočkovaní cestujúci

Komisia v piatok navrhla aktualizovať odporúčanie Rady o cestách z krajín mimo EÚ, ktoré nie …