Ivan Korčok, minister ZVaEZ SR. PHOTO: ©European Union 2020

I. Korčok: Budúcnosť transatlantickej spolupráce leží na oboch brehoch oceánu


Transatlantická spolupráca, jej politická, ekonomická, ako aj bezpečnostná dimenzia tematicky dominovali spoločnej videokonferencii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka, ministra zahraničných vecí Českej republiky Tomáša Petříčka a spolkového ministra pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandra Schallenberga, ktorá sa uskutočnila v stredu 25. novembra 2020.

Online rokovanie bolo iniciované rakúskou stranou z pozície aktuálneho lídra regionálnej platformy Slavkovského formátu, ktorý spája tieto tri krajiny. Cieľom bola vzájomná výmena názorov na perspektívu spolupráce medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojenými štátmi americkými (USA) s ohľadom na očakávania spojené s blížiacim sa nástupom novej administratívy vo Washingtone, D. C..

Ministri sa zhodli, že zvolenie Joea Bidena za prezidenta USA je dobrou správou pre rozvoj transatlantických vzťahov. „Návrat k politike multilateralizmu a obnovenie dôvery v medzinárodné inštitúcie prirodzene patria medzi naše očakávania vo vzťahu k novej americkej administratíve. Na druhej strane potrebujeme viac proaktívny postoj Európskej únie, ktorý by mal viesť k intenzívnejšiemu a pravidelnému strategickému dialógu s USA,“ podčiarkol minister I. Korčok.

V súvislosti s dynamicky vyvíjajúcim sa globálnym bezpečnostným prostredím ministri zdôraznili kľúčovú úlohu, ktorú zohráva pri spoločnej obrane Severoatlantická aliancia, opierajúc sa o politickú vôľu členských štátov a ich vojenské spôsobilosti. „Je nespochybniteľné, že hlavným garantom bezpečnosti nášho kontinentu je NATO. Preto je dôležité aj naďalej klásť dôraz na rozvoj synergickej a partnerskej spolupráce medzi EÚ a NATO,“ zdôraznil minister I. Korčok.

Viac..  M. Klus: Slovenská republika má aj po brexite záujem o spoluprácu a partnerstvo so Spojeným kráľovstvom

Osobitným momentom strategického bezpečnostného a obranného partnerstva je predchádzanie a boj proti terorizmu. Ministri podotkli, že terorizmus je pretrvávajúcou hrozbou presahujúcou štátne hranice, ktorá si vyžaduje trvalú pozornosť medzinárodného spoločenstva.

Partneri si v rokovaniach pripomenuli, že EÚ a USA predstavujú z hľadiska objemu vzájomnej výmeny najväčšiu bilaterálnu obchodnú a investičnú interakciu na svete. V ich spoločnom záujme je preto vyriešenie otvorených otázok, ktoré sa v ich ekonomickom vzťahu v poslednom období objavili.

Z globálneho hľadiska bude pre ďalšiu budúcnosť spolupráce naprieč Atlantikom jednou z určujúcich premenných aj multilateralizmus: „Silné a stabilné multilaterálne štruktúry umožnili Slovensku prosperovať a žiť v mieri a bezpečnosti, preto si želáme, aby sa svet riadil silou práva a nie právom sily,” vysvetlil minister I. Korčok.

Ministri sa v diskusii zhodli, že zmysel partnerstva a spolupráce EÚ a USA v nadchádzajúcom období sa môže zvýrazniť aj pri prekonávaní dôsledkov pandémie COVID-19, riešení klimatických výziev, ako aj v rámci koordinácie spoločného postupu smerom k ďalším aktérom na medzinárodnej scéne.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ a USA oznámili nové partnerstvo s cieľom znížiť závislosť Európy od ruskej energie

Spojené štáty americké a Európska únia v piatok oznámili nové partnerstvo s cieľom znížiť závislosť …