Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. PHOTO: © European Union-EP.

Generálny tajomník OSN vyzýva k podniknutiu krokov na ukončenie „vojny proti prírode“

António Guterres, generálny tajomník Organizácie Spojených národov, vyzval svetových lídrov, aby z roku 2021 spravili rok, keď ľudstvo ukončí svoju „vojnu proti prírode“ a zaviaže sa k budúcnosti bez znečisťovania životného prostredia spôsobujúceho globálne otepľovanie.

Guterres sa takto vyjadril v časoch, keď sa blíži ku koncu ďalší rok sprevádzaný rekordnými extrémami počasia a lesnými požiarmi.

„Planéta je v podlomenom stave,“ povedal v príhovore na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. „Ľudstvo vedie vojnu proti prírode. Je to samovražedné. Apokalyptické požiare a povodne, cyklóny a hurikány sa čoraz viac stávajú novým normálom,“dodal.

Hrozba globálneho otepľovania

Svetová meteorologická organizácia vo svojej správe uviedla, že tento rok môže byť o 1,2 stupňa Celzia teplejší ako druhá polovica 19. storočia, ktorú vedci používajú na porovnávanie otepľovania spôsobeného skleníkovými plynmi.

Podľa správy ide hlavne o oceány, ktorých teplota dosahuje rekordné úrovne, a tak rok 2020 bude jedným z troch najteplejších rokov od začiatku vedenia záznamov.
Podľa generálneho tajomníka organizácie Petteriho Taalasa hrozí, že do roku 2024 sa klíma aspoň dočasne oteplí aj o viac ako 1,5 stupňa, pritom však podľa parížskej klimatickej dohody je pritom cieľ neprekročiť hranicu 1,5 stupňa.

Cieľ uhlíkovej neutrality

António Guterres však vidí nádej v záväzku viac ako stovky krajín najneskôr do polovice storočia nevypúšťať do atmosféry viac skleníkových plynov, ako dokážu odstrániť stromy a technológie.
Podľa neho by rok 2021 by mohol priniesť skok smerom k uhlíkovej neutralite. Upozornil však, že dve správy, ktoré zverejnila OSN, „ukazujú, ako blízko máme ku klimatickej katastrofe“.
Viac..  Prvé projekty nového európskeho inovačného programu sú už na štarte, no stále sa možno prihlásiť

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik o klimatickej konferencii OSN v Egypte: Máme výnimočnú príležitosť dohodnúť sa

Európska komisia vyzvala na 27. konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy (COP27), ktorá …

Consent choices