vlajka EU
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ministri zahraničia členských štátov EÚ sa dohodli na systéme sankcií za porušovanie ľudských práv

Na rokovaniach v Bruseli sa ministri zahraničia EÚ dohodli na zriadení systému, ktorý umožní uvaľovať sankcie na funkcionárov a organizácie zodpovedné za porušovanie ľudských práv.

Ministri uviedli, že dohoda zdôrazňuje, že „podpora a ochrana ľudských práv zostávajú základným kameňom a prioritou vonkajšej činnosti EÚ a odráža odhodlanie EÚ riešiť závažné porušenia a zneužívanie ľudských práv“.

Toto rozhodnutie umožnuje EÚ uvalovať sankcie na „jednotlivcov, entity a orgány, vrátane štátnych a neštátnych aktérov, zodpovedných, účastných alebo spájaných s vážnymi porušeniami a zneužívaním ľudských práv po celom svete, bez ohľadu na to, kde sa stali,“uvádza sa v stanovisku EÚ, ktoré cituje agentúra AP.

Systém podobný Magnickému zákonu

Tento systém je podobný americkému Magnického zákonu, ktorý umožňuje zakázať vstup sankcionovaným osobám a organizáciám na územie Spojených štátov a zmraziť im majetok. Európania budú mať zase zakázané sprístupňovať týmto subjektom finančné prostriedky.

http://bit.ly/EN_NEWSLETTER_PRIHLASENIE

Sankcie voči trestným činom 

Sankcie sa dotknú hlavne trestných činov, ako sú genocída, zločiny proti ľudskosti či vážne porušenia a zneužitia ľudských práv, ako napríklad mučenie, otrokárstvo, mimosúdne popravy a svojvoľné zatýkanie.

Viac..  M. Šimečka vyzýva premiéra Hegera, aby sa dištancoval od cesty Igora Matoviča do Moskvy

Následné porušenia budú trestať, ak budú „rozšírené, systematické alebo inak vážne znepokojujúce“. Európska únia bežne uvaľuje sankcie na úradníkov a organizácie v súvislosti s konkrétnymi činmi, ako je napríklad ruská anexia Krymu a destabilizácia Ukrajiny.

Tieto nové spomínané opatrenia budú súčasťou „tematických“ sankcií, ktoré zahŕňajú použitie chemických zbraní, kybernetické útoky a terorizmus.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Pre zlepšenie vzťahov s Tureckom sú kľúčové ľudské práva

Akékoľvek snahy o zlepšenie európsko-tureckých vzťahov zo strany Turecka budú podmienené zlepšením dodržiavania ľudských práv …