mimoriadnaspráva

Slovensko čaká LOCKDOWN! Pozrite si, ako prežijeme tohtoročné Vianoce

Včera v poobedňajších hodinách rokoval Ústredný krízový štáb, ktorý rozhodol o lockdowne. Žiadne ďalšie podrobnosti  však minister vnútra ani premiér Igor Matovič nepovedali, totiž podrobnosti majú dnes o 17:30 predstaviť predseda vlády Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister dopravy Andrej Doležal a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

AKTUALIZOVANÉ 18:50

Epidemiologická situácia na Slovensku je podľa ministra Krajčího zlá a bude sa zhoršovať. „To je neodvrátiteľná prognóza,“ povedal.

  • Od 11.12, teda od tejto soboty, budú musieť zatvoriť všetky terasy reštaurácií, pričom však jedlo so sebou bude naďalej povolené.
  • Od  14.12 sa sprísnia podmienky prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek, pričom spomínané prevádzky budú vyžadovať test nie starší ako 72 hodín.
  • Lockdown má platiť od 21. decembra, a potrvá minimálne 3 týždne. “Nie je to typický lockdown”, povedal minister Krajčí.

“Priznávam prehru najmä s pani prezidentkou,” povedal premiér Igor Matovič.

LOCKDOWN

Viac..  Hádzanársky klub v Dunajskej Strede získal 2 milióny eur na výstavbu novej športovej haly. Podľa aktivistov mesto príde o značnú časť verejnej zelene 

PLOŠNÉ TESTOVANIE

Samosprávy budú mať možnost zorganizovať si vo vlastnej réžií plošné testovanie, ktorého cieľom je rýchlejšie sa dostať z lockdownu. Samosprávam štát dodá, testy aj peniaze na vykonanie testovania. „Je to na rozhodnutí samospráv, či im záleží na zdraví svojich obyvateľov alebo nie,“ povedal premiér Matovič.

Otvorené lyžiarske strediská

Od 14. decembra na Slovensku začnú platiť ďalšie opatrenia a to sprísnia podmienky prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Tieto prevádzky budú vyžadovať test, ktorý nebude starší ako 72 hodín. „V spoločných priestoroch nebude možné konzumovať nápoje či jedlo,“ povedal hlavný hygienik Mikas. Hlavný hygienik dodal, že v spomínaných prevádzkach, vlekoch a lanoviek bude povinné nosiť rúško.

V strediskách nebudú otvorené ani bufety, avšak z okienka predávať môžu. „Lyžiari na zjazdovkách budú musieť mať rúška, dodržiavať rozostupy a minimalizovať styk s ľuďmi,“ dodal Ján Mikas.

zdroj: ÚV SR
NAŽIVO sledujte tlačovú konferenciu:

Slovensko v posledných dňoch hlásia najviac pacientov od začiatku pandémie, v Bratislave a Košiciach leží momentálne rekordne veľa pacientov. minulý týždeň minister Krajčí ukázal mapu,  podľa ktorej je najhoršia situácia v Novom Meste nad Váhom, Prievidzi, Púchove, Leviciach a vo Veľkom Krtíši.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Viedeň predlžuje lockdown do 2. mája, pôvodne sa mal skončiť 18. apríla

Lockdown, ktorý sa mal vo rakúskej Viedni skončiť v nedeľu 18. apríla, bude predbežne trvať …