mimoriadnaspráva

MIMORIADNE: Členské štáty EÚ sa dohodli na biliónovom rozpočte a balíku pomoci

Vo štvrtok večer vedúci predstavitelia Európskej únie po dlhom čase uzavreli dohodu o sedemročnom rozpočte a balíku pomoci na odstránenie následkov pandémie v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

AKTUALIZOVANÉ 23:58

S touto informáciou vo štvrtok večer prišiel predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že euroblok prekonal námietky Poľska a Maďarska. Tieto členské krajiny odmietali podmienku právneho štátu, tiež akýkoľvek mechanizmus, ktorý by finančne sankcionoval členské štáty za porušenie demokratických štandardov.

http://bit.ly/EN_NEWSLETTER_PRIHLASENIE

„Teraz môžeme začať s implementáciou a znovu vybudovať naše ekonomiky,“ uviedol Michel počas samitu EÚ na Twitteri. Žiadne podrobnosti však doteraz nezverejnili.

Podľa Matoviča tento kompromis prišiel v poslednej chvíli.“Dobrým výsledkom je, že dohodu ponecháme nedotknutú vďaka zárukám pre tých, ktorí to potrebovali. Víťazmi sú naši občania,” uviedol na Twitteri.

Minister Korčok k schváleniu rozpočtu napísal: “Naozaj ďakujem slovenskému premiérovi Matovičovi pre jeho jasnú pozíciu.”

Viac..  Ivan Štefanec: V novom európskom rozpočte sme presadili viac na vzdelávanie

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Únia sa teší novej spolupráci s USA. „Na ceste k obnovenému transatlantickému partnerstvu,“ informuje EÚ

V bruseli sa v utorok konal samit EÚ – USA, na ktorom sa zúčastnil aj …