Foto: European Union-EP.

Envirorezort si pripomína udalosti pádu železnej opony: Ahoj, Európa!

Patrí k pamätným momentom ponovembrových udalostí 89 a dôkazom silnejúcej občianskej angažovanosti. Reč je o pochode „Ahoj, Európa!“, ktorý sa uskutočnil 10. decembra 1989, na Medzinárodný deň ľudských práv a slobôd. Symbolický akt masového prekročenia hranice medzi Bratislavou a rakúskym Hainburgom iniciovali čelní predstavitelia hnutia Verejnosť proti násiliu – vrátane súčasného ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri príležitosti 31. výročia pádu železnej opony dnes slávnostne odhalili tabuľu na pamätníku Srdce Európy na dunajskom nábreží v Devíne.

Bol to práve Ján Budaj, ktorý v priamom prenose federálnej televízie vyzval vtedajšieho ministra vnútra Československa, aby na Medzinárodný deň ľudských práv a slobôd otvoril hranice s Rakúskom. “Išlo doslova o revolučný výstrel. Neskôr som sa dozvedel, že sa dokonca musel zísť rakúsky parlament, ktorý rokoval o tom, aby pohraničiari v daný deň nepýtali od masy ľudí doklady a nechali hranice otvorené,“ zdôraznil minister Ján Budaj s tým, že pochod „Ahoj Európa!“ bol pre väčšinu ľudí vôbec prvým kontaktom s demokratickým štátom západného bloku.

Štartovacím bodom pochodu bol bratislavský Sad Janka Kráľa a cieľovou zastávkou Hainburg an der Donau na druhej strane železnej opony. „Pre mňa to bola magická udalosť a vyvrcholenie udalostí novembra,“ dodal Ján Budaj pri odhaľovaní tabule na pamätníku „Srdce Európy“.

Vojakmi strážený plot z ostnatého drôtu tvoril železnú oponu medzi slobodnou a neslobodnou Európou, medzi demokratickým svetom a svetom totalitným. vazalskými, socialistickými krajinami Sovietskeho bloku. Ľudia plot z ostnatého drôtu na kúsky rozstrihali. Železnú oponu symbolicky zrušilo 10. decembra 1989 vyše stotisíc ľudí, keď pešo, bez pasov a víz prešli z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu. Výtvarník  Daniel Brunovský z rozstrihnutých kusov ostnatého drôtu vytvoril sochu Srdce Európy, ktorá sa odhalila práve 10.decembra 1989.  Pamätník sa stal  symbolom slobody.

Viac..  Viedeň predlžuje lockdown do 2. mája, pôvodne sa mal skončiť 18. apríla

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Viedeň predlžuje lockdown do 2. mája, pôvodne sa mal skončiť 18. apríla

Lockdown, ktorý sa mal vo rakúskej Viedni skončiť v nedeľu 18. apríla, bude predbežne trvať …