zdroj: FB Greenpeace Slovensko

Podľa Greenpeace zníženie emisií o 55 percent nezodpovedá odporúčaniam, vláda tak podľa nich nedodržala predvolebné sľuby

Organizácia Greenpeace Slovensko považuje odsúhlasenie podpory 55 percentného cieľa zníženia emisií na samite ER ako neochotu vlád počúvať vedu a zaoberať sa skutočnými príčinami klimatickej krízy. Organizácia zdôrajňuje, že cieľ 55 percent nezodpovedá vedeckým odporúčaniam, podľa ktorých musí Európska únia znížiť svoje emisie o minimálne 65 percent, aby naplnila záväzky z parížskej dohody, informuje o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

„Navyše, ide o net-cieľ, ktorý počíta aj s prírodnými záchytmi CO2. Vo výsledku teda ide len o 50,5 percentný cieľ reálneho zníženia emisií v najviac znečisťujúcich sektoroch ako energetika, doprava alebo živočíšna výroba a na dosiahnutie 55 percent sa EÚ bude spoliehať na zachytávanie CO2 lesmi, ktoré už teraz trpia kvôli klimatickej zmene,” povedala programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Podľa Juríkovej sa opäť ukázalo, že politické kompromisy majú prednosť pred klimatickou vedou a tiež, že politici sa stále neodvážili vzoprieť najväčším znečisťovateľom. Podľa nej neochota vlády podporiť ambicióznejšie klimatické ciele nesplnila svoje predvolebné sľuby a odignorovala viac ako 120-tisíc ľudí podpísaných pod petíciou Klíma ťa potrebuje.

Viac..  Únia chce uznať plyn a jadrovú energiu za tzv. zelené zdroje

„Namiesto 65 percent, ktoré pred voľbami podporili tri zo štyroch vládnych strán, vláda podporila len 55 percent, ktoré v realite znamenajú len 50,5 percentné zníženie emisií. Slovensko sa mohlo stať klimatickým lídrom v regióne, no svoju pozíciu týmto rozhodnutím nepotvrdilo,” upozornila.

V noci Slovensko spolu s ďalšími krajinami Strednej Európy a Francúzskom presadili do cieľa znižovania emisií takzvanú technologickú neutralitu, ktorá umožňuje fosílnemu plynu čerpať peniaze určené na zelené investície.

„Greenpeace dlhodobo varuje, že podpora plynu znamená katastrofu pre klímu a povedie k miliardám uviaznutých nákladov,” povedala.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Nemecko

Nemecký Ústavný súd odmietol predbežne zablokovať účasť Nemecka vo fonde obnovy EÚ po pandémii

Nemecký Spolkový ústavný súd odmietol vydať príkaz blokujúci účasť krajiny vo financovaní fondu obnovy Európskej …