Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Poľsko a Maďarsko sa stiahlo. Celoeurópsky rozpočet je schválený

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie vo štvrtok na bruselskom summite prelomili pat okolo budúceho sedemročného rozpočtu a krízového koronavírusového fondu, ktorého schválenie doteraz blokovalo Maďarsko a Poľsko. Šéfovia štátov a vlád sa zhodli na kompromisných pravidlách, za ktorých bude čerpanie únijných peňazí podmienené dodržiavaním nezávislosti justície.

Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel. Všetkým 27 členským štátom tak bude od budúceho roka k dispozícii rozpočet a s ním spojený fond v celkovej hodnote vyše 1,8 bilióna eur (takmer 50 biliónov korún). “Teraz môžeme začať (rozpočet) uvádzať do praxe a postaviť naše hospodárstva späť na nohy,” oznámil na twitteri zhodu Michel.

Lídri súhlasili s návrhom nemeckého predsedníctva, ktorý presvedčil Budapešť a Varšavu k stiahnutiu veta. Upresňujúce text stanovuje niekoľko dodatočných podmienok, za ktorých bude možné niektorú krajinu odstrihnúť od únijných financií, pokiaľ nebude dodržiavať princípy právneho štátu.

Viac..  Výhľady bankových systémov európskych krajín sa zlepšili

Obe stredoeurópske krajiny,  už niekoľko rokov vedú únijné orgány konanie kvôli obavám z obmedzovania nezávislosti súdnictva či médií. Pôvodne sporné štáty nechceli na podmienku pristúpiť vôbec, no  niekoľko týždňové vyjednávanie skončilo dobrým výsledkom. Krajina patriaca medzi najhlasnejších zástancov nového mechanizmu – napríklad Holandsko či Belgicko – síce dali najavo obavy, aby dodatočné podmienky príliš neobmedzovali jeho fungovanie, nakoniec s nimi však súhlasili.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

V Česku poslanci schválili schodok rozpočtu 500 miliárd korún

Na mimoriadnom zasadnutí Poslaneckej snemovne českého parlamentu schválili poslanci navýšenie tohtoročného schodku rozpočtu na 500 …