smizany
Kaštieľ v Smižanoch.

Brusel poslal do Smižian viac ako pol milióna EUR, na obnovu kaštieľa

Kaštieľ v Smižanoch je ukážkou drobných, vidieckych pánskych sídiel. V minulosti slúžil ako soľný úrad, alebo skôr soľný sklad až do prelomu 18. a 19. storočia. V 20. storočí slúžil najskôr ako škola, potom ako priemyselná škola a najdlhší čas slúžil ako materská škôlka. Od roku 2005 ale budova chátrala a dostala sa do havarijného stavu. Až vďaka intervencii a dotácii z Európskej únie bolo možné kaštieľ rekonštruovať a teraz v tejto vynovenej podobe slúži ako kultúrne zariadenie obce Smižany. Pre obec a jej históriu má veľký význam. Po farskom kostole je tento kaštieľ najvýznamnejším pamiatkovým objektom v lokalite.

Kedy ho presne postavili však nie je známe, nakoľko sa nezachovala dobová dokumentácia. Zachovala sa však písomná zmienka, že po požiari v roku 1719 sa v ňom prichýlil miestny farár s kaplánom až do opravy neďalekej fary. od roku 2011 je budova v správe Obecného kultúrneho centra. Využíva sa na koncerty, výstavy, stretnutia miestnych spolkov a klubov. Jeho súčasťou je aj multifunkčné informačné centrum. Vystavuje tiež životopisy a portréty významných osobností obce Smižany.

Viac..  Starina zásobuje vodou dva kraje, viaceré obce ale nemajú ani vodovod. Pomôžu aj eurofondy

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Kaštieľ v Modre zrekonštruovali za milióny EUR, pomohli eurofondy

Modra je známa vinárskou tradíciou, alebo modranskou majolikou. Kultúrno-kreatívne centrum, ktoré má vzniknúť v priestoroch …