Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. PHOTO: © European Union.

Kremeľ odmieta účasť na otrávení Navaľného. Za útokom majú byť údajne agenti Federálnej bezpečnostnej služby

Vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že odmieta obvinenia opozičného politika Alexeja Navaľného, podĺa ktorého za jeho otrávením stojí Kremeľ. Opozičný politik síce spolupracuje s americkými tajnými službami, to ale neznamená, že ho bolo treba otráviť, povedal Putin na výročnej tlačovej konferencii.

Alexej Navaľnyj skolaboval ešte v auguste počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Lietadlo následne núdzovo pristálo a politika umiestnili na jednotke intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Po vyšetreniach nemeckí odborníci uviedli, že otravu spôsobila nervovoparalytická látka typu novičok sovietskej výroby.

Investigatívne portály Bellingcat a Insider v spolupráci s televíznou stanicou CNN a nemeckým týždenníkom Der Spiegel v pondelok oznámili, že poznajú identitu páchateľov údajného útoku na Navaľného. Majú to byť agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorí Navaľného sledovali podĺa ich informácii už od roku 2017. Osoby majú výcvik v oblasti zaobchádzania s chemickými zbraňami. V blízkosti Navaľného sa vraj nachádzali aj bezprostredne pred otrávením.

Viac..  I. Korčok telefonoval s ministrom zahraničných vecí USA Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok tieto tvrdenia odmietol. Podľa neho správa sa opiera o dáta, ktoré poskytli špionážne agentúry americkej vlády. „Nie je to vyšetrovanie. Je to iba legalizácia materiálov, ktoré poskytli tajné služby USA,“ povedal Putin. „Navaľnyj sa spolieha na podporu amerických tajných služieb… to ale neznamená, že je potrebné ho otráviť. Kto by to potreboval?“ dodal Putin.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík v pléne europarlamentu: Je najvyšší čas plne využiť európsku silu, aby sme predišli vojne v Európe

NATO: Stoltenberg stanovil podmienky spolupráce s Ruskom po bezpečnostných návrhoch Moskvy Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej …