Barnier
Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier. PHOTO: © European Union.

BREXIT: EÚ a Británia majú posledný pokus na dosiahnutie dohody, tvrdí Barnier

Podľa hlavného európskeho vyjednávača ešte existuje šanca na dohodu, no “cesta k nej je veľmi úzka”.

(SITA) Európska únia (EÚ) a Veľká Británia začínajú “posledný pokus” o dosiahnutie pobrexitovej obchodnej dohody, vyjadril sa hlavný európsky vyjednávač Michel Barnier. Ako v piatok povedal Európskemu parlamentu, nevie, čo vyjde z rokovaní, ale je to “veľmi vážna a ponurá situácia” a v stávke je zamestnanie státisícov ľudí.

“Je to moment pravdy. Zostáva nám veľmi málo času, len pár hodín,” povedal Barnier. Podľa neho ešte existuje šanca na dohodu, no “cesta k nej je veľmi úzka”.

Rokovania medzi Bruselom a Londýnom sa znovu začali v piatok po tom, čo o nich deň predtým telefonovali britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, pripomína spravodajský portál BBC. Politička sa po telefonáte vyjadrila, že prekonať “veľké rozdiely”, najmä v otázke práv na rybolov, bude “veľmi náročné”. Predseda britskej vlády uviedol, že diskusie sú “vo vážnej situácii”.

Viac..  Londýn a EÚ znovu začali rokovania o severoírskom protokole

Veľká Británia z EÚ vystúpila 31. januára tohto roka, no do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie. Bez dohody bude Spojené kráľovstvo s EÚ obchodovať za podmienok Svetovej obchodnej organizácie, čo prinesie clá a ďalšie prekážky. Európsky parlament vo štvrtok stanovil pre dosiahnutie dohody trojdňové ultimátum, aby ju ešte tento rok stihol schváliť. Odobriť ju musí aj britský parlament.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

Londýn a EÚ znovu začali rokovania o severoírskom protokole

Zástupcovia Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie sa vo štvrtok stretli na obnovených rokovaniach o …