koláž EN, PHOTO: FB Ozbrojené Sily SR, © European Union.

Európska komisia predložila návrh vzájomného uznávania rýchlotestov

EK zároveň podpísala rámcovú zmluvu na nákup viac ako 20 miliónov rýchlotestov pre členské štáty.

BRATISLAVA 18. decembra (SITA) – Európska komisia (EK) v piatok schválila návrh odporúčaní Európskej rady pre spoločný rámec používania a vzájomného uznávania výsledkov antigénových rýchlotestov na zisťovanie koronavírusu. EK, ktorá o tom informovala na svojej internetovej stránke, zároveň podpísala rámcovú zmluvu s firmami Abbott a Roche umožňujúcu nákup viac ako 20 miliónov antigénových rýchlotestov za sumu do 100 miliónov eur. Od začiatku budúceho roka budú tieto testy k dispozícii členským štátom EÚ.

Členom Európskej únie sa okrem iného odporúča, aby antigénové rýchlotesty využili na ďalšie posilnenie celkovej testovacej kapacity. Používať by sa mali najmä pri diagnostikovaní symptomatických prípadov či pri testovaní kontaktov osôb s potvrdenou infekciou, ale aj pri zisťovaní epidemiologickej situácie v širšej populácii alebo v oblastiach, v ktorých je vysoký podiel potvrdených prípadov koronavírusu.

Viac..  Počet potvrdených prípadov vo svete prekročil hranicu 90 miliónov

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Portugalsko uvažuje, že požiada iné štáty EÚ, aby mu poslali zdravotníkov

Portugalské úrady uvažujú o tom, že požiadajú iné krajiny Európskej únie (EÚ) o pomoc pre …