EU vlajky
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Ivan Korčok: Je mi to ľúto, ale museli sme zablokovať Závery Rady EÚ k rozširovaniu

Slovensko je dlhodobým podporovateľom procesu rozširovania Európskej únie na základe plnenia stanovených kritérií zo strany kandidátskych a pristupujúcich krajín. V tejto súvislosti oceňujeme silnú snahu nemeckého predsedníctva dosiahnuť v danej agende pozitívny a viditeľný posun. Zároveň však vyjadrujeme sklamanie nad tým, že členským štátom sa nepodarilo dosiahnuť ďalší krok v prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom.

Prijatie návrhu Záverov k rozširovaniu, ktorý bol predložený na včerajšie rokovanie Rady EÚ, sa Slovensko spolu s Českom rozhodli zablokovať. “Tento dokument totiž z nášho pohľadu neadekvátnym spôsobom vnáša do agendy citlivé historické otázky vo vzťahoch medzi členskými štátmi EÚ a kandidátskymi krajinami. Takýto prístup, bohužiaľ, narúša dôveryhodnosť procesu rozširovania a motiváciu krajín plniť si svoje úlohy a prístupové kritériá,” zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok.

Viac..  Michal Šimečka je jedným zo 14 nových podpredsedov EP. Takto vyzerali voľby

Slovensko je naďalej pripravené spolupracovať s nadchádzajúcimi predsedníctvami v Rade EÚ s cieľom dosiahnutia dohody o otvorení prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus v Bruseli: Dosiahli sme kompromis a prijali závery Rady k rozširovaniu EÚ

„Diskusia nebola jednoduchá, no uvedomovali sme si, že ak by sme sa nedohodli, došlo by …