V4
Stretnutie premiérov V4 na európskom samite. PHOTO: © European Union.

ŠTEFANEC: V4 nie je len o veľkých politických témach, ale aj o menších cezhraničných projektoch či spolupráci samospráv

Europoslanec Michal Šimečka verí, že aj napriek súčasným problémom má V4 budúcnosť – ako spolupráca vzájomne si blízkych krajín, ktorá je postavená na hodnotách a posilňuje európsky projekt.

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Vyšehradská skupina (V4) nie je len o veľkých politických témach, ale aj o rôznych menších cezhraničných projektoch, spolupráci samospráv, podpore vzdelávania, kultúry, či výskumu a tieto aspekty fungujú veľmi dobre. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

„V regióne sme vždy „odsúdení“ k spolupráci,“ priblížil europoslanec. Zároveň sa domnieva, že je vždy dobré, keď sa predstavitelia susedných štátov stretávajú a rozprávajú.

Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, aj napriek súčasným problémom verí, že V4 má budúcnosť – ako spolupráca vzájomne si blízkych krajín, ktorá je postavená na hodnotách a posilňuje európsky projekt. Slovensko podľa neho jasne ukázalo, že chce byť súčasťou demokratickej Európskej únie (EÚ),v ktorej platia hodnoty právneho štátu.

Viac..  Európska ľudová strana žiada, aby Európska komisia zriadila miesto na hlásenie zneužívania agrodotácií

„Okrem V4 musíme preto rozvíjať aj ďalšie formáty spolupráce. Veľký potenciál má napríklad Slavkovský formát (SR, ČR a Rakúsko) a samozrejme bilaterálne vzťahy s líderskými krajinami EÚ, ako sú Nemecko a Francúzsko. Pevne verím, že poľská a maďarská vláda otočia kurz a nebudeme sa od seba ďalej vzďaľovať,“ pripomenul Šimečka.

Dodal, že je vo výsostnom strategickom záujme Slovenska, aby Poľsko a Maďarsko neboli v Európe izolované a vytlačené na okraj.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

vakcina

Európska zdravotnícka únia zabezpečila vakcíny, inak by sme ich mali až na jeseň

Európska únia vykúpila až štvrtinu celosvetového portfólia dodávok vakcín. Môže za to aj iba nedávno …