migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

ECRI: Systém, ktorý by mal deťom migrantov umožniť naučiť sa po slovensky, v praxi nefunguje

SITA) – Systém, ktorý by mal deťom migrantov umožniť naučiť sa po slovensky, v praxi nefunguje. Pre riaditeľov škôl bola vytvorená možnosť požiadať o finančné prostriedky na výučbu slovenčiny pre deti cudzincov na dobu troch mesiacov s možnosťou predĺženia. Hoci v školskom roku 2019/2020 bolo do škôl zapísaných 5 019 detí cudzincov, podaných bolo iba 190 takýchto žiadostí. Vyplýva to zo Správy Európskej komisie (EK) proti rasizmu a intolerancii (ECRI).

„Navyše, pre nedostatok miest v zariadeniach starostlivosti o deti majú rodiny migrantov problém aj so zabezpečením starostlivosti o ich maloleté deti. Zdá sa, že výsledkom je akási štrukturálna diskriminácia žien – cudziniek, ktoré musia zostať doma a starať sa o deti, zatiaľ čo drvivú väčšinu zahraničných pracovníkov (75 percent) tvoria muži,“ uvádza sa v dokumente.

Ďalší problém súvisí aj s dostupnosťou bývania pre migrantov. Správa upozorňuje, že pre napätú situáciu na trhu nájomného bývania na Slovensku a veľmi nízky počet štátnych nájomných bytov musia mnohých migrujúcich pracovníkov ubytovať ich zamestnávatelia v kolektívnych ubytovacích zariadeniach vyhradených iba pre zamestnancov, čo bráni zlučovaniu rodín.

Viac..  Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

ECRI však víta rozhodnutie orgánov, že povolenie na prechodný pobyt sa už nebude podmieňovať predložením potvrdenia o ubytovaní.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …