ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Hospodárstvo eurozóny by malo vo štvrtom kvartáli klesnúť o 2,7 %

(SITA) – Hospodárstvo eurozóny sa v poslednom kvartáli tohto roka pravdepodobne zmenší o 2,7 percenta. Uviedli to v spoločnej prognóze mníchovský inštitút Ifo, švajčiarsky inštitút KOF a taliansky štatistický úrad ISTAT. Znamená to podstatné zhoršenie oproti predchádzajúcemu odhadu zo septembra, kedy sa očakával rast výkonu ekonomiky o 2,2 percenta. Revízia odráža rastúci počet infekcií koronavírusom a s tým súvisiace čiastočné zatvorenie ekonomiky, oznámili v utorok tvorcovia správy v spoločnom vyhlásení.

V prvom kvartáli 2021 sa v menovej únii očakáva rast o 0,7 percenta namiesto skoršie prognózovaných 1,5 percenta. V treťom štvrťroku hrubý domáci produkt (HDP) podľa upravených údajov posilnil o 12,5 percenta. To je výrazne viac než pôvodne uvádzaných 8,2 percenta. Za celý rok 2020 by tak HDP eurozóny mal klesnúť o 7,3 percenta.

Viac..  Vicepremiérka Remišová o eurofondoch v roku 2020: Boj o každé euro prináša výsledky

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Inflácia v eurozóne v decembri klesla na mínus 0,3 percenta, rast cien na Slovensku bol najrýchlejší

Medziročná inflácia v eurozóne v decembri podľa rýchleho odhadu štatistického úradu Európskej únie Eurostat bola …