PHOTO: © European Union- EP.

Izrael čakajú predčasné parlamentné voľby. Vláda totiž nedokázala schváliť rozpočet

(SITA/AP) – Izrael čakajú nové parlamentné voľby, keďže vláda nedokázala do stredy schváliť rozpočet. Znamená to, že nové voľby budú koncom marca. Premiér Benjamin Netanjahu v nich bude čeliť hlavne trojici strán bývalých pravicových spojencov pod vedením populárneho poslanca Gideona Saara, ktorý sa nedávno oddelil od Netanjahuovej strany Likud.

Predpokladá sa, že bez ohľadu na to, či Netanjahu odrazí svojich vyzývateľov alebo nie, krajinu takmer určite bude viesť pravica. Vyhliadky izraelského stredo-ľavicového bloku sa zdajú horšie ako v predchádzajúcich voľbách, pretože jeho líder, minister obrany Benny Ganc vstúpil do doterajšej vládnej koalície. Ganc stratil podporu veľkej časti svojej sklamanej voličskej základne a blok zostal bez lídra.

Netanjahu a Ganc vytvorili koalíciu v máji po tom, ako voľby trikrát nepriniesli víťaza. Na základe dohody Ganc prevzal novú rolu “alternujúceho premiéra” a bol ubezpečený, že v novembri budúceho roku, čiže v polovici funkčného obdobia vlády, na poste premiéra vystrieda Netanjahua. Hlavnou vecou, ktorá narušila funkčnosť koalície, je stíhanie Netanjahua pre korupciu. Ganc ho obvinil z podkopania ich dohody o zdieľanej vláde v nádeji, že zostane na poste premiéra aj počas súdneho procesu. Ganc a ďalší kritici sú presvedčení, že Netanjahu dúfa vo vytvorenie novej vlády s tým, že na citlivé pozície vymenuje lojálnych ľudí, ktorí by mu mohli poskytnúť imunitu alebo zrušiť obžalobu.

Viac..  Pre ďalšie milióny Britov začal platiť najvyšší stupeň lockdownu

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Izrael schválil vakcínu od Moderny. S dodávkou vakcíny začne firma tento mesiac

Americká spoločnosť Moderna informovala, že Izrael schválil jej vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Firma vo vyhlásení …