stihacka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Aktivita ruských vojenských lietadiel v európskom vzdušnom priestore mierne stúpla

Aktivita ruských vojenských lietadiel vo vzdušnom priestore NATO v tomto roku mierne stúpla a stroje aliancie viac ako 400-krát vyštartovali, aby sprevádzali alebo sledovali neznáme lietadlá. Severoatlantická aliancia vo vyhlásení, ktoré zverejnila v pondelok, uviedla, že takmer 90 percent, čiže približne 350 týchto misií lietadiel NATO súviselo s letmi ruskej armády.

“Ide o mierny rast oproti roku 2019,” uviedlo NATO. “Ruské vojenské lietadlá často nevysielajú kód z transpondéra, ktorý má ukazovať ich pozíciu a výšku, nezverejňujú letové plány alebo nekomunikujú s letovou kontrolou, čím predstavujú potenciálne riziko pre civilné dopravné lietadlá,” konštatovala aliancia.

NATO má dve operačné centrá, jedno v Nemecku pokrývajúce severnú Európu a jedno v Španielsku pokrývajúce juh kontinentu, ktoré spoločne monitorujú všetok pohyb vo vzdušnom priestore nad Európou.

Viac..  Minister Korčok na pôde Bezpečnostnej rady OSN: Bielorusko musí ukončiť prenasledovanie novinárov

(SITA/AP)

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Nepriateľ Kremľa Navaľnyj sa napriek hrozbám vráti z Nemecka domov

Najväčší kritik Kremľa Alexej Navaľnyj v stredu vyhlásil, že sa cez víkend vráti domov do …