brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

BREXIT: Dolná komora britského parlamentu schválila pobrexitovú dohodu s EÚ


Veľká Británia a 27-členná Európska únia budú môcť navzájom naďalej obchodovať bez ciel a kvót.

Dolná komora britského parlamentu v stredu výraznou väčšinou schválila obchodnú dohodu s Európskou úniou, čím otvorila cestu pre usporiadané oddelenie sa Británie od bloku. Dohodu, ktorú britská vláda a EÚ uzavreli minulý týždeň, zákonodarcovia odobrili pomerom hlasov 521 : 73. Schváliť ju ešte musí Snemovňa lordov, pričom sa predpokladá, že o nej bude hlasovať ešte v priebehu stredy. Nasledovať bude podpis britskej kráľovnej.

Veľká Británia z EÚ vystúpila takmer pred rokom, ale zostala súčasťou spoločného trhu počas prechodného obdobia, ktoré sa skončí vo štvrtok o polnoci. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel pobrexitovú obchodnú dohodu podpísali v Bruseli v stredu ráno. Zmluvu potom lietadlo Britského kráľovského letectva dopravilo do Londýna a svoj podpis pod ňu pridal britský premiér Boris Johnson. Schváliť ju bude musieť aj Európsky parlament, ale očakáva sa, že to urobí až o niekoľko týždňov.

Viac..  A. Stančík: Potrebujeme opatrenia, ktoré povedú k zníženiu veľkoobchodnej ceny plynu

Dohoda, ktorú dosiahli po viac ako deviatich mesiacoch tvrdých vyjednávaní, zabezpečí, že Veľká Británia a 27-členná Európska únia budú môcť navzájom naďalej obchodovať bez ciel a kvót. Odchod Británie zo spoločného trhu aj tak prinesie nové výdavky pre fyzické osoby a firmy, napríklad turisti budú musieť mať cestovné poistenie a firmy budú mať povinnosť vypĺňať nové colné deklarácie. Stúpenci brexitu, vrátane premiéra Johnsona, však tvrdia, že akékoľvek krátkodobé ťažkosti stoja za to.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Slovenská republika má aj po brexite záujem o spoluprácu a partnerstvo so Spojeným kráľovstvom

„Slovenská republika má veľký záujem o posilnenie bilaterálnej spolupráce a strategického partnerstva so Spojeným kráľovstvom, …