sud, pravo, justicia
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V. BRITÁNIA: Sudkyňa zamietla vydanie Juliana Assangea do USA

Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli WikiLeaks

Britská sudkyňa zamietla žiadosť USA o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Podľa sudkyne Vanessy Baraitserovej by bolo vydanie “represívne” voči jeho duševnému zdraviu a pravdepodobne by spáchal samovraždu, ak by ho poslali do Spojených štátov.

Baraitserová vysvetlila, že Assange trpí klinickou depresiou, ktorú by zhoršila izolácia, ktorej by pravdepodobne čelil v americkom väzení. Assange má podľa nej “intelekt a odhodlanie” obísť všetky preventívne opatrenia proti samovražde, ktoré môžu úrady prijať. Americká vláda sa proti rozhodnutiu plánuje odvolať. Assangeovi právnici chcú zase súd požiadať o jeho prepustenie z londýnskeho väzenia, kde strávil viac ako rok a pol.

Štyridsaťdeväťročný Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli WikiLeaks. Obvinenia zodpovedajú maximálnemu trestu 175 rokov väzenia.

Právnici Assangea argumentujú, že konal ako novinár a v súvislosti so zverejnením uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny amerických ozbrojených síl v Iraku a Afganistane, má nárok na ochranu vyplývajúcu z prvého dodatku americkej ústavy o slobode prejavu. Tieto tvrdenia sudkyňa zamietla s tým, že jeho “konanie, ak sa preukáže, by sa teda rovnalo trestným činom v tejto jurisdikcii, ktoré by neboli chránené jeho právom na slobodu prejavu“.

Viac..  Slovenskí europoslanci: Zosnulý predseda europarlamentu bol pravým Európanom, ktorý sa zastával najslabších

Právne problémy sa pre Assangea začali v roku 2010, keď ho v Londýne zatkli na žiadosť Švédska. To ho chcelo vypočuť o obvineniach zo znásilnenia a sexuálneho zneužitia dvoch žien. On však odmietol ísť do Štokholmu, pretože sa bál vydania do USA alebo amerického väzenia v zátoke Guantánamo na Kube. Švédsko predvlani od vyšetrovania upustilo. V rokoch 2012 – 2019 sa Assange skrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl, ho britská polícia zatkla.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko by nemalo platiť žiadnu zo sankcií uložených Súdnym dvorom EÚ, tvrdí minister Ziobro

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro vo štvrtok uviedol, že Poľsko by nemalo platiť žiadnu z …