ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Globálnu ekonomiku čaká v tomto roku tlmené zotavovanie, tvrdí prognóza Svetovej banky

Globálnu ekonomiku podľa prognóz Svetovej banky čaká v tomto kalendárnom roku tlmené zotavovanie z následkov pandémie koronavírusu. Krátkodobý výhľad je však veľmi neistý a rast ekonomiky môže byť v ohrození v prípade oneskorenia pri zavádzaní vakcín a ďalšieho prudkého nárastu prípadov ochorenia COVID-19.

Po vlaňajšom poklese o 4,3 % Svetová banka tento rok predpovedá rast 4 %. Pre porovnanie, globálna recesia vyvolaná veľkou hospodárskou krízou v 30. rokoch minulého storočia spôsobila od roku 1930 do roku 1932 pokles o 4,8 %. Finančná kríza v roku 2008 spôsobila pokles globálnej produkcie v roku 2009 o 1,8 %.

Svetová banka očakáva, že eurozóna po poklese 7,4 % v roku 2020 zaznamená v tomto roku nárast o 3,6 %. “Aj keď sa zdá, že svetová ekonomika zaznamenáva tlmené oživenie, tvorcovia politík čelia hrozivým výzvam v oblasti verejného zdravia, riadenia dlhu, rozpočtovej politiky, centrálneho bankovníctva a štrukturálnych reforiem,” vyhlásil prezident Svetovej banky David Malpass.

Viac..  Ivan Štefanec: Europoslanci žiadajú investície do cyklodopravy

Inštitúcia so sídlom v americkom Washingtone zároveň uviedla, že poskytne 12 miliárd dolárov na zabezpečenie miliardy očkovacích látok proti koronavírusu v chudobných krajinách.

(SITA/AP)

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

priemysel

Zamestnávatelia varujú pred zatváraním priemyselných podnikov, malo by fatálne dôsledky pre zamestnancov

Zamestnávatelia vyzývajú vládu, aby pri prijímaní opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu nepristúpila k unáhleným, nepremysleným …