sport
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Prednostná vakcinácia športovcov je najlepší spôsob, aby sa mohli uskutočniť olympijské hry

Vakcinácia športovcov nebude povinná, ale bude to najschodnejšia cesta pre uskutočnenie olympijských aj paralympijských hier v Tokiu v roku 2021. Myslí si to niekdajší vysokopostavený člen Medzinárodného olympijského výboru a elitný kanadský právnik Richard Pound. Aj keď predstavitelia organizačného výboru dlhodobo tvrdia, že už raz odložené hry v roku 2021 určite budú, v poslednom čase začínajú silnieť pochybnosti, že sa tak stane.

Aj donedávna úspešní Japonci zaznamenávajú strmý nárast prípadov nákazy koronavírusom. V krajine vychádzajúceho slnka sa už začal šíriť aj nový variant, ktorý je o 70% prenosnejší ako pôvodný kmeň spôsobujúci ochorenie vírusom SARS-CoV. Podľa informácií periodika Kjódó News denný nárast prípadov prekročil hranicu 6000. V tejto súvislosti Pound požaduje ako prioritu očkovanie športovcov, ktorí sa uchádzajú o účasť na OH 2020 v roku 2021.

“V Kanade máme 300 – 400 športovcov, ktorí by sa mohli stať účastníkmi OH v Tokiu. Nemyslím si, že odobratie takého počtu vakcín z niekoľkých miliónov, ktoré sú určené pre obyvateľov Kanady, by malo spôsobiť verejné protesty,” uviedol 78-ročný Pound pre Sky News, cituje ho aj špecializovaný web Insidethegames.biz. “Je na rozhodnutí každej krajiny, či dovolí prednostnú vakcináciu športovcov na úkor iných ľudí. Je to však najrealistickejší spôsob, ako sa pohnúť dopredu,” dodal niekdajší prezident Svetovej antidopingovej agentúry.

Viac..  Index DESI 2021: Pokrok Slovenska v monitorovaných oblastiach je obmedzený

Prezident MOV Thomas Bach už skôr nabádal športovcov k očkovaniu v súvislosti s OH 2020 v Tokiu. Zároveň však trval na tom, že vakcinácia nesmie byť povinnou podmienkou účasti na najväčšom sviatku športovcov v Japonsku. “Som zástanca toho, že absolútnu prioritu musia mať lekári, zdravotné sestry a všetci tí, ktorí počas koronakrízy udržiavajú našu spoločnosť pri živote,” uviedol Bach ešte počas novembrovej návštevy Tokijského národného štadióna.

Odložené OH 2020 sa majú uskutočniť v termíne 23. 7. – 8. 8. 2021 a následne paralympijské hry v termíne 24. 8. – 5. 9. 2021. Organizátori plánujú množstvo reštrikčných opatrení pre účastníkov OH a PH v súvislosti s celosvetovou pandémiou koronavírusu.

(SITA)

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Zaočkovanosť potrebujeme zvýšiť o 30 percent, tvrdí konzílium odborníkov. Naďalej sme najhorší na svete

Potrebujeme zvýšiť zaočkovanosť proti ochoreniu COVID-19 o 30 percent. Uviedla to v mene konzília odborníkov …