vakcina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska lieková agentúra odporučila zmenu počtu dávok vakcíny Comirnaty v jednej ampulke

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila zmenu počtu dávok vakcíny Comirnaty od firiem Pfizer a BioNTech v jednej ampulke. Počet dávok v jednej liekovke sa zvýši z pôvodných piatich na šesť. Ako ďalej informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, je na to potrebné používať striekačky a ihly s malým mŕtvym priestorom. Pri použití štandardných striekačiek a ihiel nie je možné garantovať odobratie šiestej dávky.

Ak objem v ampulke po piatich dávkach nie je dostatočný na podanie šiestej dávky v objeme 0,3 ml, je nutné ju zlikvidovať. “Zvyškové vakcíny z viacerých liekoviek nie je možné zlievať dohromady a používať na očkovanie. Vakcína, ktorá sa do šiestich hodín po nariedení nepoužije, sa musí zlikvidovať,” upozorňuje Jurkemíková.

Viac..  Vladimír Bilčík: Toto sú štyri najčastejšie otázky o očkovaní

Comirnaty je vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19, ktorá bola registrovaná v Európskej únii 21. decembra 2020.

(SITA)

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

hojsik

M. Hojsík: Dôvody prečo Slovensko nedoobjednalo 2,4 milióna vakcín od Pfizeru

Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska, sa vyjadril k téme doobjednania vakcín …