europska centralna banka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Šéf Bundesbanky podporuje zachovanie súčasného inflačného cieľa ECB

Európska centrálna banka (ECB) by v strednodobom horizonte nemala meniť svoj inflačný cieľ. Myslí si to šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Cieľová inflácia pomáha ukotviť inflačné očakávania a zapracovať riziká pre cenovú stabilitu, čo je pre menovú politiku zásadné, uviedol Weidmann v stanovisku pre poslaneckú frakciu bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) v Bundestagu. Menovopolitické impulzy nemajú okamžitý účinok a potrebujú čas, aby sa prejavili, dodal Weidmann, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov ECB.

ECB v súčasnosti reviduje svoju menovopolitickú stratégiu. V centre pozornosti je strednodobý inflačný cieľ, na základe ktorého majú spotrebiteľské ceny v eurozóne rásť priemerným medziročným tempom tesne menej ako dve percentá. Túto hodnotu považujú tvorcovia menovej politiky za optimálnu pre udržanie cenovej stability.

Viac..  I. Korčok: Slovensko, Česko a Rakúsko sa dohodli na spolupráci v rámci Slavkovského formátu

V decembri medziročná inflácia v menovej únii podľa najktuálnejšieho odhadu Eurostatu dosahovala mínus 0,3 percenta.

(SITA/APA)

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Šéfka ECB si myslí, že zotavovanie ekonomiky eurozóny bude pravdepodobne nerovnomerné

V stredu šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová uviedla, že ekonomiku eurozóny pravdepodobne čaká …