plynovod
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Na Ukrajine vybuchol plynovod, dodávky plynu na Slovensko však podľa R. Sulíka zatiaľ nie sú ohrozené

Na tranzitnom plynovode, prepravujúcom ruský plyn cez územie Ukrajiny na Slovensko, došlo v podvečerných hodinách k výbuchu. Príčiny ani rozsah škôd zatiaľ nie sú známe, výbuch bol zaznamenaný v Poltavskej oblasti na území Ukrajiny.

Plyn naďalej prúdi

Situáciu a možné dopady na Slovenskú republiku začal okamžite preverovať minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je v kontakte s predsedom predstavenstva SPP – distribúcia Františkom Čuprom. „Obyvatelia Slovenska môžu zostať pokojní – plyn k nám v týchto chvíľach naďalej prúdi. Dobrou správou je, že na plynovode je viacero vetiev, ktoré zostali po výbuchu nepoškodené.

Samozrejme, sme pripravení na všetky scenáre a v prípade zhoršenia situácie vieme využiť zásobníky, ktoré máme naplnené,“ ubezpečil šéf rezortu hospodárstva, ktorý zároveň pripomenul, že v súčasnosti majú viaceré európske krajiny nadbytok plynu. „Zažili sme výnimočne teplý december a zároveň tu máme aj ekonomický útlm. Aj z týchto dôvodov bola spotreba plynu nižšia ako za normálnych okolností,“ vysvetlil Richard Sulík.

Viac..  Rada Európskej únie schválila plány obnovy dvanástim členským štátom

Rezort hospodárstva bude situáciu naďalej sledovať. V úzkom kontakte s ukrajinskou stranou je v týchto chvíľach aj spoločnosť Eustream, ktorá je slovenským prepravcom plynu.​

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Stanovisko Ivana Korčoka k vyhláseniu USA a Nemecka na podporu Ukrajiny a dostavby plynovodu Nord Stream 2

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok uviedol, že spoločnú dohodu USA a …