PHOTO: screenshot © European Union.

Európske vlády a USA požadujú prepustenie Navaľného

Niekoľko európskych vlád aj predstavitelia Spojených štátov vyzvali na prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého v nedeľu zatkli po prílete do Moskvy. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Prepustenie jedného z najväčších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina žiadajú napríklad Francúzsko a Taliansko i predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter jeho zadržanie nazval “neprijateľným”. “Veľké obavy” vyjadrila aj britská vláda, ktorá poukázala na to, že by sa úrady mali venovať otrave Navaľného nervovoparalytickou látkou typu novičok. “Namiesto stíhania obete tohto strašného činu by ruské úrady mali prešetriť, ako došlo k použitiu chemickej zbrane na ruskej pôde,” uviedla vo vyhlásení.

Umlčanie kritikov

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v reakcii na Navaľného zadržanie povedal, že ruské úrady sa snažia umlčať svojich kritikov, a vyzval na jeho “okamžité a bezpodmienečné prepustenie”. “Sebavedomí politickí vodcovia sa neboja hlasov konkurencie, ani sa nedopúšťajú násilia a neoprávneného zadržiavania politických oponentov,” povedal. Podobne sa vyjadril aj poradca nového amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. “Útoky Kremľa na pána Navaľného nie sú iba porušením ľudských práv, ale aj urážkou ruského ľudu, ktorý chce, aby jeho hlasy boli vypočuté,” uviedol.

Viac..  Boris Kollár sa zúčastnil videokonferencie predsedov parlamentov štátov Slavkovského formátu

Trest za spreneveru

Štyridsaťštyriročného Navaľného zadržala polícia bezprostredne na letisku. Ruská väzenská služba uviedla, že ho zadržali pre viacnásobné porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia a vo väzení bude, kým o jeho prípade nerozhodne súd. Navaľnyj dostal podmienečný trest za spreneveru, pričom on tvrdí, že prípad je politicky motivovaný. Ruskí prokurátori pritom spustili nový prípad proti nemu, a to za obvinenia súvisiace s prevodom peňazí rôznym charitám, vrátane jeho Protikorupčnej nadácie.

Navaľnyj priletel z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval po otrávení nervovoparalytickou látkou. Otrávenie podľa neho prikázal Kremeľ. Ruský prezident tieto tvrdenia popiera. Podporujú ich však aj správy investigatívnych novinárov.

(SITA)

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

mimoriadna2

Saudskoarabský korunný princ zrejme schválil vraždu novinára Chášakdžího

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán pravdepodobne schválil operáciu na zabitie alebo zajatie saudskoarabského novinára …