Monika Beňová. PHOTO: Instagram/Monica Benova

M. Beňová: Je dobre, že vakcíny zabezpečuje Únia, naša vláda by to nezvládla

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú na úvod utorňajšieho plenárneho zasadnutia zaoberať dostupnosťou vakcín. Európska komisia v zmysle prijatej stratégie v oblasti vakcín proti koronavírusu doposiaľ uzavrela dohody o predbežnom nákupe s viacerými výrobcami v objeme približne dvoch miliárd dávok.

Vakcíny sú do jednotlivých členských štátov distribuované potom ako získajú povolenie na úrovni Európskej únie, sú dostupné a je preukázaná ich bezpečnosť a účinnosť. „Prístup k nim majú všetky členské krajiny súčasne a to na základe prepočtu v závislosti od počtu ich obyvateľov,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Napriek spravodlivo nastavenému modelu počúvame od predstaviteľov slovenskej vlády, či už od premiéra alebo jeho ministra zdravotníctva, sťažnosti o tom, že za nedostatok vakcín a teda aj pomalosť priebehu očkovania na Slovensku môže Európska únia. „Býva zvykom, že vládni predstavitelia radi hodia svoju neschopnosť na Úniu. Neschopnosť našej vlády s bojom proti pandémii vírusu COVID-19 je pritom doslova tragická. Nevedia sa zhodnúť na opatreniach a obrovské problémy majú aj pri nákupoch testov, na čo doplácame všetci. Nechcem si ani len predstavovať, ako by to vyzeralo keby s týmto svojím amaterizmom museli zabezpečovať vakcíny,“ zdôraznila europoslankyňa.

Postup Európskej komisie pri nákupe vakcín môže mať isté nedostatky, no na rozdiel od slovenskej vlády a jej krokov v ňom existuje jednoznačne nastavený systém. „Ten je možné na základe doterajších skúseností ďalej zlepšovať, posilňovať efektívnosť rozhodovacích procesov, či zvyšovať jeho transparentnosť,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  EMA odporúča tretie dávky vakcín Comirnaty a Spikevax pre ľudí s oslabenou imunitou

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko: Europoslanci požadujú dodržiavanie zásady o nadradenosti práva EÚ

Poslanci v utorok vyzvali Komisiu, aby v záujme ochrany občanov Poľska a práva EÚ okamžite …