PHOTO: © European Union.

Minister zahraničných vecí Maas očakáva konštruktívny dialóg s Tureckom

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas bude v pondelok rokovať s tureckým kolegom Mevlütom Čavušogluom. Pred schôdzkou v Ankare privítal nedávne kroky Turecka, ktoré signalizovalo ochotu prispieť k zlepšeniu vzťahov s Európskou úniou.

„Pozitívnu atmosféru posledných týždňov je potrebné zachovať, aby sa obnovila dôvera a vytvoril základ pre dialóg zameraný na riešenia,” povedal nemecký minister.

Minulý rok bol vo vzťahoch medzi Tureckom a úniou kritický. K uvoľneniu prispeli Turecko a Grécko oznámením, že tento týždeň obnovia rozhovory o sporných otázkach. Krajiny, ktorú sú formálne spojencami v Severoatlantickej aliancii (NATO), sa v lete ocitli na pokraji otvorenej vojny.

„Toto zahrávanie sa s ohňom nemožno opakovať,“ zdôraznil pred návštevou Maas.

Ťažisko sporov sa týka námornej hranice a práv na ťažbu ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. Návrat k rozhovorom s Aténami, aka aj stiahnutie tureckej lode, ktorá v oblasti vykonávala ťažobné sondy podľa nemeckého ministra predstavujú „dôležitý prvý krok“.

Viac..  EÚ vylepšuje svoju tvorbu právnych predpisov

„Vítame, že Turecko od začiatku roka vysiela signály uvoľňovania napätia, nie iba slovami, ale aj činmi,“ povedal Maas.

V decembri EÚ odobrila rozšírenie sankcií proti Turecku za jeho výskumy ložísk vo vodách, ktoré si nárokujú jej členské štáty Grécko a Cyprus. Ďalšiu ranu vzájomným vzťahom minulý rok zasadilo rozhodnutie Ankary otvoriť svoje hranice migrantom, ktorí sa snažia dostať zo Sýrie do Európy.

(SITA/AP)

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Podľa nemeckého ministra zdravotníctva musí krajina vydržať ešte týždne až mesiace reštrikcií

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn privítal pokles počtu nových prípadov ochorenia COVID-19, ale uviedol, že …