wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union

Michal Wiezik o pláne obnovy: Holandsko presadilo možnosť vetovať vyplácania eurofondov


Európska Komisia reaguje na návrhy národných plánov obnovy členských štátov. Požaduje od nich väčšiu presnosť v špecifických a merateľných cieľoch, ako aj určenie finančných odhadov nákladov reforiem. Slovensko zaslalo svoj návrh ešte pred Vianocami, jeho obsah je však stále neverejný.

Aby Slovensko dostalo zelenú na čerpanie zo stimulačného balíka, bude musieť svoj plán zosúladiť s požiadavkami Európskej komisie. Členské štáty musia zahrnúť do svojich plánov aj systém efektívnej kontroly na prevenciu, detekciu a korekciu konfliktu záujmov, korupcie a podvodov. Na to, aby mali štáty schválené svoje plány obnovy načas a mohli začať s reformami bez zdržania, mali by zaslať Komisii svoje finálne verzie ideálne do konca februára.

V tejto chvíli je otázne, či má Slovensko šancu stihnúť stanovený termín, vzhľadom chýbajúce verejné prerokovanie návrhu. Novinkou je zosilnená kontrola – na nové tranže platieb bude dozerať nielen Komisia, ale po novom aj Hospodársky a finančný výbor zložený zo zástupcov ministerstiev financií a centrálnych bánk.

Viac..  Michal Šimečka: Odobrenie plánu obnovy Poľsku nemôžeme nechať len tak, Európska komisia sa rozhodla zle

Holandsko presadilo opatrenie na zavedenie „núdzovej brzdy“, v rámci ktorej už jedna krajina môže svojim vetom zastaviť vyplácanie v prípade vážnych obáv z implementácie národného plánu. V implementácii môžeme vidieť najväčšiu slabinu Slovenska, vzhľadom na doterajšiu skúsenosť čerpania európskych štrukturálnych fondov, kolosálnych korekcií a prepadnutých finančných prostriedkov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko

EK prijala posúdenie žiadosti Slovenska o vyplatenie 398,7 mil. eur v rámci Plánu obnovy

Európska komisia (EK) prijala kladne predbežné posúdenie prvej žiadosti Slovenska o platbu vo výške 398,7 …