Zdroj: Court of Justice of the European Union

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že v rusko-gruzínskej vojne Moskva výrazne porušovala práva a predpisy


Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rusko sa od vojny s Gruzínskom v roku 2008 dopúšťalo v niektorých gruzínskych regiónoch výrazného porušovania práv a predpisov. Tbilisi ocenilo verdikt súdu a označilo ho ako veľké víťazstvo.

Prezidentka Salome Zurabišviliová označila rozsudok ako „historický“ a poznamenala, že Gruzínsko bolo „uznané za obeť vojny“. Podotkla, že pre gruzínsky národ, spoločnosť, históriu a budúcnosť to predstavuje veľký úspech.

Boje medzi Ruskom a Gruzínskom vypukli v auguste 2008, keď sa gruzínska armáda neúspešne pokúsila znovu získať kontrolu nad Moskvou podporovaným Južným Osetskom. Rusko tam obratom poslalo vojakov, ktorí Gruzíncov rýchlo porazili.

Gruzínsko následne úplne stratilo kontrolu nad Južným Osetskom, ako aj ďalším separatistickým regiónom Abcházskom. Rusko v oboch oblastiach posilnilo svoju vojenskú prítomnosť a uznalo ich ako nezávislé štáty. Tento krok Moskvy však podporili len Nikaragua, Venezuela a Nauru.

Súd v Štrasburgu rozhodol, že Rusko po skončení krátkej vojny kontrolovalo gruzínske separatistické regióny, kde sa dopúšťalo zlého zaobchádzania a dokonca mučenia gruzínskych vojnových zajatcov či svojvoľne zadržiavalo Gruzíncov. Rusko podľa súdu bráni násilne vysídleným etnickým Gruzíncom v návrate do separatistických oblastí.

Viac..  Europoslancov znepokojilo, že by Poľsko mohlo dostať prostriedky EÚ. O pár hodín neskôr sa tak stalo

Gruzínsky minister zahraničia David Zalkaliani ocenil rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ako „bezprecedentné medzinárodné víťazstvo gruzínskeho štátu“. Ruské ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo nesúhlas s niektorými závermi súdu, ktoré Rusko obviňujú z incidentov v Južnom Osetsku a Abcházsku „napriek skutočnosti, že priama účasť ruských jednotiek na nich sa nikdy nedokázala“.

(SITA/AP)

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak

Europoslanec Peter Pollák: Zbití Rómovia z Moldavy nad Bodvou sa dočkali odškodnenia. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európsky …