holokaust
Koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau. PHOTO: © European Union.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu: EK predloží stratégiu boja proti antisemitizmu


Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu:

„Dňa 27. januára si pripomíname 76. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka a uctievame si pamiatku miliónov židovských žien, mužov a detí, ako aj všetkých ostatných obetí, vrátane státisícov Rómov a Sintov zavraždených počas holokaustu. Antisemitizmus viedol k holokaustu, ale oslobodením nacistických koncentračných táborov bohužiaľ neskončil.

Som znepokojená narastajúcou nenávisťou voči Židom v Európe i mimo nej. Pandémia podnietila vzostup konšpiračných teórií a dezinformácií, ktoré často podnecujú antisemitské nálady. Sme svedkami znepokojujúceho nárastu skresľovania a popierania holokaustu. Nikdy nesmieme zabudnúť,” varuje pred konšpiráciami predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a dodala, že “záleží na faktoch, a história je takisto dôležitá”.

Komisia predloží v roku 2021 stratégiu boja proti antisemitizmu a podpory židovského života s cieľom podporiť krajiny EÚ a občiansku spoločnosť v boji proti antisemitizmu. Pamiatka obetí holokaustu bude aj naďalej základným pilierom úsilia o zabezpečenie toho, aby sme nikdy nezabudli na našu históriu. Európsky legislatívny rámec zabezpečuje ochranu pred násilím, diskrimináciou a prejavmi nepriateľstva motivovanými antisemitizmom a kriminalizuje popieranie a skresľovanie holokaustu v celej Európe.

Viac..  9 z 10 Európanov schvaľuje humanitárnu pomoc Ukrajine, vysoká podpora je aj na Slovensku

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Von der Leyen v Kyjeve: Odpoveď na žiadosť Ukrajiny o členstvo v EÚ príde do konca týždňa

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotu oznámila, že bola v Kyjive, …