potraviny
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Pozor na greenwashing – kupujeme naozaj zelené výrobky?


Európska komisia a vnútroštátne orgány na ochranu spotrebiteľa zverejnili výsledky skríningu webových stránok („sweep”), ktorý sa každoročne vykonáva s cieľom identifikovať možné porušenia právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa na online trhoch.

Tento rok sa celoplošná akcia prvýkrát zamerala na tzv. greenwashing, čo je prax, v rámci ktorej spoločnosti tvrdia, že prispievajú k ochrane životného prostredia, ale nie je to úplne tak. Analyzovalo sa 344 ekologických tvrdení z rôznych obchodných odvetví, ako sú odevy, kozmetika a domáce spotrebiče. Napríklad vo viac ako polovici prípadov predajca neposkytol dostatočné informácie, aby spotrebiteľ vedel posúdiť či sú jeho eko tvrdenia pravdivé.  

Vnútroštátne orgány na ochranu spotrebiteľa mali dôvod domnievať sa, že v 42 % prípadov boli tvrdenia prehnané, nepravdivé alebo klamlivé a mohli by sa podľa pravidiel EÚ považovať za nekalé obchodné praktiky. „Greenwashing” sa zvýšil, keďže spotrebitelia sa čoraz viac snažia kupovať výrobky šetrné k životnému prostrediu.

Viac..  I. Štefanec: Jednotné nabíjačky pre mobilné telefóny dostali zelenú

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vlajka

Budúcnosť Európy: Ambiciózne návrhy pléna Konferencie smerujú k revízii zmlúv

Plenárne zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy cez víkend prijatím návrhov ukončilo svoju činnosť. Delegácia EP …