mladi ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vypočutia kandidátov na Európske hlavné mesto kultúry 2026 začnú 2. februára


Vypočutia kandidátskych miest, ktoré zabojujú o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026, sa začnú v utorok 2. februára. O titul EHMK 2026 sa uchádza Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. Predbežný výber sa uskutoční online formou od utorka 2. do štvrtka 4. februára. V tlačovej správe o tom informoval Michal Hajtol z Oddelenia komunikácie a protokolu Ministerstva kultúry SR (MK SR).

Prihlášky a vypočutia miest bude hodnotiť skupina odborníkov zložená z expertov na oblasť kultúry a umenia. Nezávislých odborníkov, ktorých nominovali európske inštitúcie, doplnia dvaja slovenskí porotcovia, ktorých po konzultácii s Európskou komisiou menovalo MK SR. Ján Sudzina a Jozef Kovalčík budú súčasťou jedenásťčlennej medzinárodnej poroty, ktorá sa bude do online vypočutia prihlasovať z deviatich štátov Európy. Postupujúcich kandidátov oznámi predseda poroty v piatok 5. februára o 15:00. Verejnosť a médiá budú môcť sledovať vyhlásenie výsledkov aj na sociálnych sieťach MK SR. Konečný výber je naplánovaný na jeseň, pričom v tejto fáze sa môže skupina odborníkov rozhodnúť kandidátske mestá aj navštíviť. Ktoré mesto ponesie titul EHMK na rok 2026 a získa prestížnu cenu vo výške 1,5 milióna eur na počesť Meliny Mercouriovej, bude známe najneskôr v decembri 2021.

Viac..  30. cena Lorenza Nataliho za žurnalistiku: vyhlásili víťazov

V roku 2026 bude mať Slovensko po druhýkrát možnosť získať titul EHMK. Ten sa každý rok udeľuje dvojici, respektíve trojici európskych miest. Slovensko bude v roku 2026 cez projekt EHMK spojené s Fínskom. Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie. Zdôrazňuje význam miest ako centier kultúrneho života. Vďaka umeniu a kultúre pomáha zlepšiť kvalitu života obyvateľov, posilňuje spolupatričnosť a podporuje kultúrnu diverzitu Európy.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

koncert, kultura

Trenčín sa stane Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2026

Predseda panelu odborníkov pre výber Európskeho hlavného mesta kultúry 10. decembra 2021 oznámil, že na titul …