letisko, dovolenka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

COVID-19: Europoslanci predĺžili opatrenia na pomoc odvetviu dopravy

Parlament vo štvrtok upravil pravidlá využívania letiskových prevádzkových intervalov a umožnil predĺžiť platnosť niektorých dokladov v snahe pomôcť sektoru dopravy a vodičom počas pandémie.

Európsky parlament v marci 2020 pozastavil platnosť pravidla o strate nevyužívaných letiskových prevádzkových intervalov s cieľom obmedziť počas pandémie takzvané lety duchov. Letecké spoločnosti tak nemuseli čeliť hrozbe straty vzletových a pristávacích prevádzkových intervalov, ktoré aktuálne nevyužívajú.

Platnosť súčasnej výnimky vyprší 27. marca 2021. Poslanci preto v snahe pomôcť odvetviu leteckej dopravy a poskytnúť leteckým spoločnostiam právnu istotu v dostatočnom časovom predstihu rozhodli o dočasnej úprave uplatňovanie všeobecného pravidla o strate nevyužívaných prevádzkových intervalov.

Na základe novej legislatívy, ktorú poslanci schválili pomerom hlasov 683 (za): 3 (proti): 4 (zdržalo sa hlasovania), by si letecké spoločnosti mali udržať vzletové a pristávacie intervaly počas zimnej sezóny 2021-2022 za predpokladu, že ich počas tohtoročnej letnej sezóny budú využívať aspoň na 50%. Pred pandémiou hrozila leteckým spoločnostiam strata prevádzkových intervalov, ak ich nevyužívali aspoň na 80%.

Európska komisia navyše získa právomoc predĺžiť platnosť upraveného pravidla aj na ďalšie sezóny a zároveň nastaviť minimálnu mieru využívania prevádzkových intervalov podľa potreby v rozmedzí 30% až 70%. Exekutíva EÚ tak bude schopná okamžite zareagovať na meniacu sa intenzitu leteckej prevádzky počas pandémie ochorenia COVID-19. Podľa najnovšej prognózy organizácie Eurocontrol by mal objem leteckej prevádzky dosiahnuť tento rok približne polovicu úrovne minulého roka.

Vyhlásenie spravodajcu

„V rekordnom čase sa nám podarilo aktualizovať zložité, ale zároveň nesmierne strategické pravidlá pre odvetvie leteckej dopravy, ktoré patrí medzi pandémiou najzasiahnutejšie [sektory]. Dosiahli sme primeranú rovnováhu medzi zvýšením konkurencie na trhu s letiskovými prevádzkovými intervalmi a potrebou ochrániť trpiace odvetvie,‟ uviedol spravodajca Dominique Riquet (RE, FR).

Viac..  Komisia uverejňuje správu o stave Schengenu s prioritami na nasledujúci rok

Platnosť dokladov

Parlament tiež pomerom hlasov 647 (za): 24 (proti): 19 (zdržalo sa hlasovania) umožnil členským štátom EÚ opätovne predĺžiť platnosť určitých dokladov vrátane osvedčení, protokolov a licencií a odložiť isté pravidelné kontroly, školenia či výcviky, ktoré sú za normálnych okolností v odvetví dopravy na základe pätnástich odlišných súborov pravidiel nevyhnutné. Dôvodom sú v súčasnosti platné prísne hygienické požiadavky, ktoré môžu sťažiť proces obnovy vodičského oprávnenia, kontrolu technickej spôsobilosti vozidla či posúdenie bezpečnosti prístavu.

Nové pravidlá umožnia predĺžiť platnosť dokumentov, ktoré mali byť obnovené v období medzi 1. septembrom 2020 a 30. júnom 2021, o ďalších desať mesiacov. Vlády členských štátov EÚ sa môžu rozhodnúť nevyužiť výnimky umožňujúce predĺženie platnosti jednotlivých dokladov, avšak za účelom zaistenia hladkého fungovania jednotného trhu budú musieť akceptovať predĺženú platnosť dokumentov vydaných inými členskými štátmi.

Ďalší postup

Parlament v hlasovaní podporil legislatívu, znenie ktorej poslanci vopred konzultovali so zástupcami členských štátov v Rade (ministrov) EÚ. Obe nariadenia musia po schválení poslancami podporiť pred ich vstupom do platnosti aj ministri členských štátov.

O mam

Odporúčame pozrieť

cestovanie

DiscoverEU: Mladí Európania sa môžu opäť hlásiť o preukazy na cestovanie zadarmo

Európska komisia (EK) v utorok spustila posledné kolo podávania prihlášok v rámci iniciatívy DiscoverEU. Skončí …

Consent choices