wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: FB MW.

Michal Wiezik: Nebezpečná hra s biomasou. VIDEO

Biomasa je energeticky neefektívna, na jednotku energie uvoľní pri pálení viac emisií ako uhlie. Formálne sú emisie zo spaľovania dreva uhlíkovo neutrálne. Ich produkcia je kompenzovaná záchytmi v lesoch, pri raste nových stromov.

Ak sa ale zameriame na celkovú zásobu uhlíka v lese, koncept uhlíkovej neutrality drevnej biomasy sa otriasa v základoch. Pokiaľ je uhlík viazaný v ekosystéme lesa je klimaticky neškodný, no po ťažbe sa uvoľňuje z lesnej pôdy a dreva do atmosféry.

“Neutrálne” emisie s biomasy, sa pripájajú ku “škodlivým” emisiám z uhlia. Koncentrácia CO2 stúpa.
Tu príbeh nekončí. Lesy ovplyvnené ťažbou majú následne menšiu biodiverzitu, stabilitu aj schopnosť prispôsobovať sa. Trpí lesná pôda, znižuje sa prirodzená obnova. Výsledkom je menej funkčný les, a teda slabšia schopnosť viazať uhlík.

Benevolentný prístup k biomase je kontraproduktívny aj vo vzťahu k využívaniu iných obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku nedávna korekcia údajov priniesla závratný nárast v spotrebe palivového dreva o 1200%. Výsledok je absurdný – plníme záväzky voči EÚ vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Nepotrebujeme na to solárne, vetrové ani geotermálne elektrárne, stačí páliť drevo.

Viac..  Europoslanci chcú zvážiť žalobu voči Lukašenkovmu režimu na Medzinárodnom súdnom dvore

Biomasa je nebezpečná. Skrývame sa za jej údajnú uhlíkovú neutralitu, no následky, ktoré má na lesy a život v nich, sa skryť nedajú. V tomto roku bude v Európskom parlamente prehodnocovaná Smernica o obnoviteľných zdrojoch a Nariadenia o záchytoch uhlíka. Mojím cieľom je, aby sme sa naplno využívali schopnosť lesov viazať a ukladať uhlík a obmedzili využívanie surového dreva na energetické účely. Biomasaker musí prestať!

Ide o Život!

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Ťažba v národných parkoch je 2x vyššia ako v iných lesoch, je to absurdné

BRATISLAVA / Hlavnou témou v Európskom parlamente bolo aktuálne situácia v Poľsku. Problém, ktorý nastolili …