Ilustračné PHOTO: © European Union.

Izraelská štúdia ukázala vysokú účinnosť vakcíny firiem Pfizer a BioNTech

Rozsiahla izraelská štúdia ukázala efektívnosť vakcíny firiem Pfizer a BioNTech pri prevencii symptomatických infekcií koronavírusom. Zdravotná poisťovňa Clalit, najväčšia zo štyroch zdravotných poisťovní v krajine, zverejnila výsledky štúdie, v ktorej je porovnaných 600-tisíc zaočkovaných a 600-tisíc nezaočkovaných Izraelčanov. Štúdia ukázala 94-percentný pokles symptomatických infekcií a 92-percentné zníženie vážnych ochorení medzi ľuďmi, ktorým bola podaná vakcína. Účinnosť vakcinácie sa prejavila vo všetkých vekových skupinách.

Výskumníci uviedli, že cieľom zverejnenia predbežných zistení pokračujúceho výskumu „je zdôrazniť populácii, ktorá sa ešte len má zaočkovať, že vakcína je vysoko efektívna a bráni vážnemu ochoreniu”.

Izrael odštartoval očkovaciu kampaň proti ochoreniu COVID-19 v decembri. Podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva viac ako štvrtina populácie, a to 2,5 milióna ľudí, už dostala dve dávky vakcíny spoločností Pfizer a BioNTec a viac ako 42 percent obyvateľov krajiny dostalo prvý dávku očkovacej látky.

Viac..  Do roka po očkovaní bude zrejme potrebná tretia dávka vakcíny, tvrdí šéf Pfizeru

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

Koronavírus: Ďalšie uvoľnenie opatrení by podľa Krajniaka mohlo prísť o 14 dní (minúta po minúte)

Od pondelka môžu otvoriť terasy reštaurácií, kaviarní. Otvoriť môžu aj fitnescentrá, ale maximálne pre 6 …